Διάκριση για τον Α.Γ.Σ. “Ανατολή” στον 19ο Αγώνα Δρόμου του Αργολικού Κόλπου

Την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου διεξήχθη ο 19ος Αγώνας Δρόμου του Αργολικού Κόλπου 15.500 μ., με μεγάλη συμμετοχή δρομέων και σπουδαίες επιδόσεις για τον Α.Γ.Σ. “Ανατολή” Νέας Ιωνίας.

Πρώτος νικητής ανακηρύχθηκε ο πρωταθλητής του Μαραθωνίου, αθλητής της Α..Ε.Κ., Γιώργος Καραβίδας με χρόνο 50.28. Από το Σύλλογο “Ανατολή” συμμετείχαν και τερμάτισαν κατά σειρά: Γεωργούλιας Αλέξης 1:00.39, Κάκκαβας Άγγελος 1:03.50, Γούπου Τάνια (3η γυναίκα) 1:06.53, Πίσχος Άγης 1:06.53, Σεϊμανίδης Δημήτρης 1:07.20. Τερμάτισαν συνολικά 677 δρομείς.

Άλλες συμμετοχές της “Ανατολής”

Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε ανώμαλο έδαφος στην Πηγή Τρικάλων. Στον αγώνα αυτόν των 10.000 μ. τερμάτισαν οι αθλητές του Συλλόγου: Καρβουνιάρης Αθανάσιος σε χρόνο 35.32, Τσιγερίδης Γεώργιος σε χρόνο 35.52 και Γεωργούλιας Αλέξης σε χρόνο 37.54. Στον αγώνα αυτό οι τρεις πρώτοι νικητές ήταν: Αναγνώστου Μάριος (Αναγέννηση Λαμίας) σε χρόνο 30.00, Γκελαούζος Κων/νος (Π.Α.Ο.) σε χρόνο 30.23 και Μίνος Γεώργιος (Α.Ο. Μυκόνου) σε χρόνο 30.43.

Στον αγώνα 8.000 μ. των γυναικών οι τρεις πρώτες γυναίκες ήταν: Καρακατσάνη Αναστασία (Πανελληνίου Γ.Σ.) σε χρόνο 27.11, Πετρουλάκη Ελευθερία (Α.Ο. Μυκόνου) σε χρόνο 27.24 και Μαρινάκου Αναστασία – Παναγιώτα (ΓΕΑ Τρικάλων) σε χρόνο 27.34.

Την ίδια ημέρα 23 Φεβρουαρίου διεξήχθη ο 43ος Αγώνας Δρόμου Υγείας 21.100 μ. με αφετηρία και τερματισμό το Αθλητικό Κέντρο του Αγίου Κοσμά, με διοργανωτή τον ιστορικό Σύλλογο Δρομέων Υγείας Αθήνας (Σ.Δ.Υ.Α.). Ο Σ.Δ.Υ.Α. είναι ο πρώτος Σύλλογος που ιδρύθηκε στην Ελλάδα για να διαδώσει το άθλημα του τρεξίματος για τη διατήρηση και βελτίωση της υγείας. Είναι ο πρωτοπόρος Σύλλογος που έθεσε τις βάσεις της δημιουργίας του Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και του μεγάλου δρομικού κινήματος.

Στον αγώνα υπήρχαν ακόμη και ο αγώνας της σκυταλοδρομίας 2 Χ10.550 μ. και των 2.000 μ. για μικρά παιδιά. Το Αθλητικό Κέντρο του Αγίου Κοσμά για μία ακόμη χρονιά απόλαυσε τη γιορτή του Μαζικού Αθλητισμού. Στον αγώνα αυτό η “Ανατολή” είχε τον τερματισμό των δικών της δρομέων: του Πάνου Οδυσσέα σε χρόνο 1:27.58, του Βαρελά Χάρη σε χρόνο 1:28.49 και του τυφλού Παρολυμπιονίκη του Μαραθωνίου Σιούτη Στέργιου, που τερμάτισε σε 2:00.01. Ο Στέργιος αυτή τη φορά έτρεξε με συνοδό του τον Όθωνα Αντωνίου. Νικητής του αγώνα των 21.100 μ. ήταν ο αθλητής Μαλιόγλου Ευάγγελος σε χρόνο 1:11.50 και πρώτη γυναίκα η Κεραμιδά Αγγελική σε χρόνο 1:34.16. Συνολικά τερμάτισαν 831 δρομείς.

Την ίδια ημέρα ο αθλητής της “Ανατολής” Φορμόζης Δημήτρης έλαβε μέρος στον αγώνα με την επωνυμία 6ο Lycabettus Run, 9.000 μ. και τερμάτισε 9ος σε χρόνο 46.17. Η διαδρομή ήταν αρκετά δύσκολη, αλλά αποζημίωσε τους δρομείς το φυσικό κάλος του Λυκαβηττού και το υπέροχο τοπίο της Αθήνας. Στον αγώνα τερμάτισαν 138 αθλητές.