ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ / 8ος ΟΜΙΛΟΣ (22η αγωνιστική)

Δημοσιεύθηκε

στις

Xαρακίρι έκανε ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας που

δώρισε βαθμό στον Α.Ο. Τραχώνων

Σε ιδανικοί αυτόχειρες αποδείχτηκαν  οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο. Νέας Ιωνίας, καθώς πούλησαν φθηνά τον κόπο τους μετά το ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας με αντίπαλο τον Α.Ο. Τραχώνων. Οι Ιωνιώτες προηγήθηκαν με 2-0 ως και το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά σε διάστημα μίας ανάσας δέχθηκαν δύο τέρματα με συνέπεια το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα.

Πιο ειδικά το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς άξιες αναφοράς ευκαιρίες για γκολ αλλά στο δεύτερο το παιχνίδι άναψε. Η ομάδα των προαστίων μας άνοιξε το σκορ στο 75΄όταν κέρδισε πέναλτι με τον Κώστα Βάσο να το εκτελεί εύστοχα ανοίγοντας το σκορ (0-1). Εξι λεπτά αργότερα ο Μάριος Ογκμπουε κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ των κυανοκίτρινων δίνοντας την εντύπωση πως η νίκη είχε πια “κλειδωθεί”. Ο αγώνας, όμως, δεν είχε τελειώσει όπως νόμιζαν και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καλιπολίτης μείωσε σε 1-2, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο συμπαίκτης του Γούλας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα χαρίζοντας αναπάντεχα για την ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας με τους Ιωνιώτες στην κυριολεξία να “μένουν στο άσσο”. Την Κυριακή του Θωμά για την 23η αγωνιστική η μεγάλη ομάδα της Νέας Ιωνίας θα υποδεχθεί τον Α.Ο. Μυκόνου.     Α.Ο. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Τ. Τασιόπουλος) Δρόσος, Χρόνης, Καραβίδας, Βιδάλης, Ρωμαϊδης, Γεωργόπουλος, Πετούσης (67΄Μπιζάς), Χαλιμούρδας, Αχμέτ (90΄Παυλίδης), Βάσος (80΄Μαρκόπουλος), Ογκμπουε.

Γκέλαρε  ο Α.Ο.Κ. Ελπιδοφόρος που έμεινε στο 0-0 με τον Α.Ο. Αιγάλεω
Σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Κ. Ελπιδοφόρου που για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μένοντας με αντίπαλο τον Α.Ο. Αιγάλεω στο λευκό 0-0. Από το ξεκίνημα οι Κηφισιώτες μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό  χώρο του Ζηρίνειου, αλλά σκόνταφταν πάνω στην αμυντική γραμμή και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Κουρεπίνη. Η πιο χαρακτηριστική ευκαιρία για γκολ ήρθε στο 61′ όταν  ο Στρατάκης από καλή θέση έκανε κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Οι Αιγαλεώτες τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα μετά την αποβολή στο 80΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τεγούση. Πέρα από την απώλεια των βαθμών της νίκης, αρνητικό για την ομάδα της Κηφισιάς ήταν και το γεγονός της επικράτησης του πρωτοπόρου Φωστήρα με τον συντοπίτη του Αίαντα Ταύρου, αποτέλεσμα που του έδωσε αέρα τεσσάρων βαθμών στην κορυφή. Την επόμενη αγωνιστική, που θα γίνει την Κυριακή του Θωμά, ο Α.Ο.Κ. Ελπιδοφόρος θα πάει στον Ταύρο για να βρεθεί αντίπαλος του Φωστήρα σε ένα παιχνίδι που θεωρείται “η μητέρα των μαχών” όσον αφορά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.    Α.Ο.Κ. ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ (Γ. Βαζάκας) Τσούκας, Στασινός, Καραμπάς, Λίτσος, Λυμπέρης, Ευσταθίου, Κορακάκης, Ντούμος (59΄λ.τρ. Τσιάνος), Βέρμπης, Γκουτσούλας (75΄Μακρής), Κακλαμάνος (55΄Στρατάκης).