Δημοσιεύθηκε

στις

Σκαρφαλώνει ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας

• ΝΙΚΗΣΕ 2-1 ΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ
Tην τρίτη του σερί νίκη και τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες πέτυχε ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία.

Θύμα της ομάδας των προαστίων μας ήταν ο Ήφαιστος Περιστερίου ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο εκλεκτός φορ των Ιωνιωτών Κώστας Μπαλάσκας που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι και στα τελευταία τέσσερα λεπτά με δύο δικά του γκολ έδωσε τη νίκη και τους υπερπολύτιμους τρεις πόντους στους κυανοκίτρινους. Η εικόνα του αγώνα είχε όλα τα στοιχεία αγωνιώδους συνάντησης ανάμεσα σε δύο σωματεία που παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού με τους γηπεδούχους φανερά καλύτερους των αντιπάλων τους αλλά νευρικούς και άστοχους στην τελική προσπάθεια. Αρκετές ευκαιρίες είχαν οι Ιωνιώτεςγια να προηγηθούν στο πρώτο μέρος με κορυφαία στο 40΄ όταν στο σουτ του Ματζώρου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της εστίας των Περιστεριωτών. Η είσοδος του τραυματία Μπαλάσκα αναζωογόνησε τους Ιωνιώτες με τον ίδιο πέντε λεπτά μετά από την είσοδό του στο γήπεδο (στο 68΄) να στέκεται το ίδιο άτυχος καθώς μετά το σουτ που έκανε η μπάλα χτύπησε και πάλι στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Δύο λεπτά μετά οι ποδοσφαιριστές του Ήφαιστου σε μια από τις λιγοστές επιθετικές τους προσπάθειες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με γκολ που σημείωσε ο Ζαμπαράς. Μετά και το εις βάρος τους τέρμα οι γηπεδούχοι καθώς δεν είχαν τίποτα παραπάνω να χάσουν βγήκαν μπροστά πιέζοντας για γκολ με το ρολόι να κυλά εναντίον τους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της συνάντησης ο κινητικότατος και πάντα μέσα στις φάσεις Κώστας Μπαλάσκας στο 86΄έφερε το παιχνίδι στα ίσια πετυχαίνοντας το 1-1, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με νέο δικό του τέρμα έκανε το 2-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς 500 Ιωνιωτών φιλάθλων που είχαν πάει στο Δημοτικό Στάδιο της προσφυγικής πόλης για να ενισχύσουν την ομάδα. Το σκορ παρέμεινε νικηφόρο για τους γηπεδούχους και να τονίσουμε εδώ ότι ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας με αυτή την επιτυχία ανέβηκε μία θέση στον πίνακα της βαθμολογίας αλλά ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον σύλλογο του Περιστερίου έχει αβαντάζ καθώς μετρούν τα αποτελέσματα στα μεταξύ τους παιχνίδια και στο πρώτο από αυτά στο Περιστέρι η αναμέτρηση τελείωσε ισόπαλη με σκορ 1-1. Επίσης, ο Μπαλάσκας με τα δύο γκολ που σημείωσε ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ του ομίλου με 14 μαζί με τον Μαστραντώνη του Α.Ο. Ελπιδοφόρου.
Α.Ο. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Γ. Τσαμόπουλος) Χαρακτινός, Αχμέτ, Χρόνης, Ματζώρος (76΄Αλβανός), Μαντούσης, Τσουτσουδάκης, Ογκμπουε, Βλασερός, Μουκίδης, Βάσσος (63΄Μπαλάσκας), Ατματζίδης (76΄Παππάς).