Αθλητισμός

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας: Έχασε την ευκαιρία για την πρώτη θέση!

Δημοσιεύθηκε

στις

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το εκτός έδρας ντέρμπι του Ιωνικού ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας με τον Αιγάλεω ΑΟ, με τον Ιωνικό να χάνει τη νίκη μέσα από τα χέρια του και μαζί την ευκαιρία να ηγηθεί του ομίλου εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΝΕ Μεγαρίδας από τον ΑΟ Αχαγιά82, στην Πάτρα.
Η ομάδα του coach Δεσποτάκη ξεκίνησε μουδιασμένα με ένα 0-9 αλλά επανήλθε γρήγορα, με τη πρώτη περίοδο να λήγει 23-19 υπέρ του Αιγάλεω.
Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη με το Αιγάλεω να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα και το ημίχρονο να τελειώνει με 46-41 υπέρ των γηπεδούχων.
Η ομάδας μας μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, και με δύο τρίποντα του Πέττα και του Γρύλλη κατάφερε να προηγηθεί με 49-53, να ελέγξει τον ρυθμό και με σκορ περιόδου 13-20 υπέρ μας, να τελειώσει την περίοδο με 59-61.
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ονειρικά για τον Ιωνικό, όταν, με δύο τρίποντα των Πέττα και Μουμπάρακ έκανε το 59-67 και έδειχνε ότι είχε το πάνω χέρι. Από αυτή τη στιγμή και μετά, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, οι πιεστικές άμυνες ήταν ο κανόνας, η ομάδα μας είχε την υπεροχή αλλά οι τελικές προσπάθειες δεν μπήκαν, με αποτέλεσμα το Αιγάλεω να πάρει προβάδισμα με 73-71. Η τελευταία φάση σημάδεψε τον αγώνα, όταν ο Πέττας βρήκε ελεύθερο τον Γρύλλη, ο οποίος στην προσπάθεια για τρίποντο κέρδισε φάουλ δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Από τις τρείς βολές δεν έβαλε καμία, το τελικό σκορ έμεινε στο 73-71 και το Αιγάλεω να γλυτώνει από την εντός έδρας ήττα.
Παρά την ήττα, ο Ιωνικός έδειξε ότι έχει δυνατότητα ακόμα και για την πρώτη θέση στον όμιλο και τη συνέχεια του πρωταθλήματος να είναι άκρως ενδιαφέρουσα!
Πέττας και Μουμπάρακ με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα, Παπανδρέου και Κατιάκος (11 και 10 πόντοι) και σημαντική βοήθεια.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Καλογερόπουλος
Δεκάλεπτα: 23-19, 46-41, 59-61, 73-71
Σκορ περιόδων: 23-19, 23-22, 13-20, 14-10

Αιγάλεω ΑΟ (Ζωντος): Μπάρδας, Καράβολας 17 (2), Κούρτης 2, Ντακούλιας 15 (2), Γκαγκαλούδης 15 (3), Αγγελόπουλος 10 (1), Οικονόμου, Καλλινικίδης 14(1), Ναυπλιώτης, Μαυράκης, Σταμάτης, Κυριακόπουλος
Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρακόπουλος): Παπανδρέου 11(1), Παπαπέτρος, Γρύλλης 3(1), Κουμουνδούρος, Πέττας 25(5), Μουμπάρακ 20(4), Σταθόπουλος, Μακρίδης, Κουλούρης, Κατιάκος 10, Χριστόδουλος, Μαλτέζος 2