Αθλητισμός

Η Α.Ε. Κηφισιάς στραβοπάτησε στην Κρήτη

Δημοσιεύθηκε

στις

Εκτός έδρας αποστολή στην Κρήτη είχε στις Αρχάνες του Ηρακλείου η πρωτοπόρος Α.Ε. Κηφισιάς που βρήκε μπροστά της τον Γιούχτα. Οι γηπεδούχοι κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό και σίγουρα δεν ήταν εύκολος αντίπαλος για τους Κηφισιώτες και αυτό αποδείχθηκε καθώς η μεταξύ τους συνάντηση τελείωσε ισόπαλη με σκορ 1-1. Ο τεχνικός των Κηφισιωτών Μάρκος Μαυρομάτης με τους παίκτες του αντιμετώπισαν ένα καλοδουλεμένο σύνολο που έκανε μία από τι καλύτερες εμφανίσεις του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 39΄ με σέντρα-σουτ του Ηλιούπουλου καθώς ο Γουμάγιας δεν έκανε εκτίμηση της μπάλας με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του. Ωστόσο στην συνέχεια περιοδικά απέκτησαν τον έλεγχο και στο 77΄ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των κρητικών ο Ραχήμ με πλασέ ισοφάρισε (1-1). Δέκα λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τους γηπεδούχους ο Χαλκιαδάκης και στις καθυστερήσεις ο Ραχήμ στάθηκε άτυχος καθώς στο σουτ που έκανε η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε με το 1-1 να μένει σαν τελικό αποτέλεσμα. Η Α.Ε. Κηφισιάς απέκτηε πλέον συγκάτοικο στην κορυφή με 15 βαθμούς τον Κισσαμικό, ενώ έχει μπροστά της, όταν το πρωτάθλημα συνεχιστεί, δύο παιχνίδια με δυνατές ομάδες του Λεκανοπεδίου και πρώτα στο Ζηρίνειο τον Ατρόμητο Πειραιά και στη συνέχεια στη Ν. Ιωνία.