Εύκολη νίκη για τον Ιωνικό

Εύκολο απόγευμα στη Νέα Φιλαδέλφεια για τον Ιωνικό ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας και νίκη με 92-71 επί του ΣΚ Καλαμάτα, στο “Ζαχ. Αλεξάνδρου”.
Ο coach Σορώτος δεν ήταν παρών (λόγω αδιαθεσίας) και ανέλαβε ο coach Καλιώρας να κατεβάσει την ομάδα.
Μουδιασμένα ξεκίνησε η πρώτη περίοδος με την Καλαμάτα να παίζει επιθετικό μπάσκετ και τον Ιωνικό να ψάχνεται αμυντικά, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει με 18-26 υπέρ της Καλαμάτας και τον coach Καλιώρα να τα ψέλνει για τα καλά στους παίκτες! Οι φωνές έπιασαν τόπο και η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη (και καλύτερη) περίοδο και με ένα 32-8 πήρε διαφορά 16 πόντων και το ημίχρονο να τελειώνει με 50-34.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα λόγω της ανωτερότητας της Νέας Φιλαδέλφειας και της κούρασης των παικτών της Καλαμάτας, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον coach Καλιώρα να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες.
Πέττας 29 πόντοι (3 τρίποντα), Μουμπάρακ 15 πόντοι (3 τρίποντα), Κατιάκος 14 πόντοι, Χριστόδουλος και Μαλτέζος από 10 πόντους, σκορ που θα μπορούσε να είχε ξεφύγει ακόμα περισσότερο, πολυφωνία στην επίθεση από όλες τις θέσεις και καλή ομαδική λειτουργία!

Διαιτητές: Μπιστιντζάνος, Τσακίρη
Δεκάλεπτα: 18-26, 50-34, 71-49, 92-71
Σκορ περιόδων: 18-26, 32-8, 21-15, 21-22

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Σορώτος, Καλιώρας): Παπανδρέου 3, Μαλτέζος 10, Παπαπέτρος 2, Γρύλλης 2, Κουμουνδούρος 1, Πέττας 29 (3), Μουμπάρακ 15 (3), Σταθόπουλος 2, Γκίνης 2, Κουλούρης 2, Κατιάκος 14, Χριστόδουλος 10
ΣΚ Καλαμάτα (Νώντας): Μιχόπουλος 12 (3), Χρονόπουλος, Γκοντόπουλος 7 (1), Πέζος 10, Σιδέρης, Τζιλιάνος 10, Καλογερόπουλος 19 (1), Γιαννακόπουλος 13