“Γλυκόπικρο αντίο” της Β. Αθήνας στο 2022

Δημοσιεύθηκε

στις

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επομένη αγωνιστική στην Elite League

Νίκες για ΦΕΑ, Μαρούσι και Παπάγου και ήττες για Ψυχικό και Πανερυθραϊκο έφερε η 11η αγωνιστική της Elite League για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, ένα καλάθι 20 δευτερόλεπτα πριν την τελική κόρνα ήταν αυτό που στέρησε τη νίκη του Πανερυθραϊκού απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου, από τον οποίο και έχασε με σκορ 80-79. Κι όλα αυτά σε έναν αγώνα που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με τους δύο αντιπάλους να μην καταφέρνουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να δίνουν σκληρές μάχες κάτω από τα καλάθια.

Οι Μαρουσιώτες αιφνιδιάστηκαν από τους Μακεδόνες στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο μεταμορφώθηκαν και με ένα επιμέρους 31-2 έφεραν τα πράγματα στον… σωστό δρόμου, σφραγίζοντας ουσιαστική τη μεγάλη νίκη τους επί της Καβάλας, με τελικό σκορ 92-66.

Ενώ σε ένα νευρικό παιχνίδι, το οποίο μάλιστα διακόπηκε 28 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του, με τους παίκτες των δύο ομάδων να συμπλέκονται και κάποιους εξ αυτών να αποβάλλονται, το Ψυχικό γνώρισε την ήττα στην έδρα της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ με σκορ 71-67, μετά από τέσσερις συνεχόμενους νικηφόρους αγώνες.

«Απόρθητο κάστρο» παραμένει το «σαλούν» καθώς ο Παπάγου ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αγρινίου, το οποίο κέρδισε με σκορ 75-58, αν και το παιχνίδι δεν ήταν και τόσο εύκολο όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.