Αθλητισμός

A2 Μπάσκετ Ανδρών: Απομακρύνθηκε από την 2η θέση το Ψυχικό

Δημοσιεύθηκε

στις

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 20η αγωνιστική της Α2 Ανδρών o Τρίτωνας επικράτησε της Αθλητικής Ένωσης Ψυχικού με 65-57 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Στρέφη. Πέρα από την ήττα, η ομάδα των βορείων προαστίων δεν υπερασπίστηκε τη νίκη της (95-94) στον πρώτο γύρο και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας ο Τρίτωνας έχει το πλεονέκτημα για τη 2η θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας σε όλη τη διαδικασία των play off.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι παίκτες ου Γιώργου Ρεμεντέλα προηγήθηκαν στο ημίχρονο 33-36, ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στο 49-49. Εκεί η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά καθώς περιόρισε σημαντικό τους «σκίουρους» κρατώντας τους στους 8 πόντους. Έτσι ο Τρίτωνας πήρε τη νίκη με 65-57 και τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Τρίτων-Ψυχικό 65-57
Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Σκαλτσής (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα: 17-13, 33-36, 49-49, 65-57
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 15 (1), Θεοδώρου 3 (1), Αντωνάκης 12 (2), Μάντζαρης 4, Παπαδημητρίου, Μελισσαράτος 6, Δημάκος 23 (3).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 2, Πολυτάρχου, Μαλέλης 9 (2), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 14 (3), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 13 (1), Ιορδάνου 7.