37ος Μαραθώνιος: Δυο Κενυάτες και ένας Έλληνας στο βάθρο των νικητών

0

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας, παρά τις αντίξοες συνθήκες που αντιμετώπισαν οι αθλητές λόγω του βροχερού καιρού. Δύο Κενυάτες και ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος που τερμάτισε τρίτος ανέβηκαν στο βάθρο γνωρίζοντας την αποθέωση.

Η μεγάλη μάχη για τον τελικό νικητή κρίθηκε στα τελευταία μέτρα, όταν ο Τζον Κιπκόριρ Κομέν, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθεια του σε 2:16.34, προσπέρασε τον συμπατριώτη του Μουχιτίρα που τερμάτισε σε 2:16.43. Οι δύο αθλητές από την Κένυα βρίσκονταν κοντά στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής αλλά ο 42χρονος Κομέν φάνηκε πως είχε περισσότερες δυνάμεις στην τελική ευθεία.

Τρίτος και πρώτος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος. Ο Έλληνας δρομέας τερμάτισε σε 2:19.02 και για τρίτη διαδοχική χρονιά κατέκτησε τον Πανελλήνιο τίτλο. Στις γυναίκες η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν η μεγάλη νικήτρια. Η 27χρονη αθλήτρια μπήκε πρώτη στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2.45.50.

Τέλος, Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας κατέρριψε και πάλι τα ρεκόρ, αφού περισσότεροι από 60.000 δρομείς για πρώτη φορά συμμετέχουν σε όλες τις κατηγορίες.