Έχασε το “τρίποντο” στο φινάλε η Κηφισιά

Ισοφαρίστηκε με δύο γκολ στο 87΄ και στο 93΄ από την Καλλιθέα

Σε ένα παιχνίδι – διαφήμιση για τη Betsson Super League 2 με έξι γκολ, πολλές καλές στιγμές και συγκλονιστική εξέλιξη, η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3) με την Athens Kallithea στο “Γρηγόρης Λαμπράκης” της Καλλιθέας. Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη απέδωσαν εξαιρετικά, ανταπεξήλθαν στις υψηλές απαιτήσεις και την σπουδαιότητα του αγώνα, αλλά στις λεπτομέρειες δεν κατάφεραν να συνδυάσουν τη γεμάτη εμφάνιση με την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Ο Μιχάλης Κουιρουκίδης (9′ πεν.), ο Παναγιώτης Πρίτσας (51′) και ο Ανδρέας Τεττέι (66′) ήταν οι τρεις σκόρερ της Κηφισιάς, με την Athens Kallithea να βρίσκει γκολ από τον Ομάρ Σαντάνα (37′), τον Αμπντούλ Ραχμάν Ουές (87′) και τον Μασιέλ Ντεμέτριους (90+3′).

Ο Γιώργος Πετράκης και οι παίκτες του συνεχίζουν την προσπάθεια και την σκληρή δουλειά για την επίτευξη του μεγάλου στόχου, όντες στο +6 από τον Απόλλωνα Σμύρνης και στο +7 από την Athens Kallithea (σ.σ.: με παιχνίδι περισσότερο), κι ενώ απομένουν έντεκα αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της Betsson Super League 2.

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Κουιρουκίδη στο 9ο λεπτό.
Στο 37′ της αναμέτρησης, ο Χαβιέρ Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ομάρ Σαντάνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Κηφισιά πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Στο 51ο λεπτό, ο Παναγιώτης Πρίτσας τσίμπησε την μπάλα προ του Μιχάλη Κύργια και με άψογο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Παναγιώτη Βοσνιάδη.

Η υπεροχή της Κηφισιάς επισφραγίστηκε στο 66ο λεπτό με το τρίτο γκολ, από τα πόδια του Ανδρέα Τεττέι.

Με το παιχνίδι να οδεύει προς την ολοκλήρωσή του, η Athens Kallithea βρήκε δύο γκολ με τον Αμπντούλ Ραχμάν Ουές (87′) και τον Μασιέλ Ντεμέτριους (90+3′) να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα και να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης (64′ Ντεμέτριους), Ματίγια, Κύργιας, Ναμπί (75′ Λουκίνας), Σαντάνα, Κυνηγόπουλος, Ουές, Καινούργιος, Κολτσίδας (28′ λ.τ Ρέντζας), Βλάχος.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Ναα, Παπασάββας (83′ λ.τ. Ταλάλ), Σωτηράκος, Προβυδάκης, Πρίτσας (60′ Πέιος), Γκίνη, Κουϊρουκίδης, Τετέι (73′ λ.τ Αντερέγκεν).