Όλα για όλα στο Ναύπλιο για το Μαρούσι – Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α2 μπάσκετ ανδρών

Την ήττα με 67-72 γνώρισε στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Γυμναστικός Σύλλογος Αμαρουσίου από τον Τρίτωνα στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ. Έτσι, την τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσουν όλα σχετικά με το αν θα αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία των play out (αγώνες παραμονής).

Το Μαρούσι για 20 λεπτά «έχτιζε» προϋποθέσεις νίκης απέναντι στον Τρίτωνα και με δυνατή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε 36-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε «μουδιασμένη» σημείωσε μόλις 10 πόντους, δέχτηκε 21 και έμεινε πίσω στο σκορ 46-51. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του κόουτς Σκαραφίγκα ανέβασαν την απόδοση τους όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις και πήραν τη νίκη.

Την τελευταία αγωνιστική το Μαρούσι θα ταξιδέψει στο Ναύπλιο προκειμένου να αντιμετωπίσει τον «καταδικασμένο» σε υποβιβασμό Οίακα. Οι πιθανότητες είναι με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι εκτός απροόπτου θα πάρουν τους δύο βαθμούς. Την ίδια ώρα η Καβάλα φιλοξενεί το Παγκράτι που δεν μπορεί να αποφύγει τους αγώνες παραμονής. Αν η Καβάλα ηττηθεί τότε το Μαρούσι θα τερματίσει στην 9η θέση.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι το Μαρούσι δεν ευνοείται και σε ισοβαθμία με τον Αμύντα (41 βαθμοί) καθώς έχει ηττηθεί και στις δύο αναμετρήσεις.

Μαρούσι-Τρίτων 67-72
Διαιτητές: Μάνος-Μηλαπίδης-Τηγάνης (Μπίκας)
Δεκάλεπτα: 18-20, 36-30, 46-51, 67-72
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος, Δόξας 13 (2), Στασινός 7 (1), Παπαγιάννης 3, Ξυδάς 16 (4), Ξύδης 8 (1), Προίσκος 4, Κανέλλης, Παπαγεωργόπουλος 7 (1), Αρνόκουρος 9.
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 18 (2), Αντωνάκης 5 (1), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 15 (2), Παπαδημητρίου, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 15 (1), Δημάκος 17 (1).

Στον τελευταίο εντός έδρας φετινό του αγώνα ο Πανερυθραϊκός επικράτησε της Καβάλας με 73-66 στο «Στέλιος Καλαϊτζής» για την 29η αγωνιστική της Α2.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή με «όπλο» την άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 43-32, ενώ στην επανάληψη είχαν τις λύσεις, έμειναν μπροστά και πήραν τους βαθμούς της νίκης. Παρά τη νίκη ο Πανερυθραϊκός δεν ευνοήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα και έτσι δεν θα λάβει μέρος στα play off ανόδου, καταλαμβάνοντας όμως μία θέση στην πρώτη 7αδα, κάτι που αποτελεί σημαντική επιτυχία για τους «ερυθρόλευκους».

Πανερυθραϊκός-Καβάλα 73-66
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κωνσταντινίδου-Μαρινάκης (Μπίκας)
Δεκάλεπτα: 20-18, 43-32, 55-47, 73-66
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 9 (1), Καλλιανιώτης 8 (1), Ντουζίδης 3 (1), Κωστόπουλος 9 (3), Σκάνδαλος 9 (1), Γιαουρτόγλου 3, Καμπουρίδης 12 (1), Τσάμης 9 (1), Σταματογιάννης 9, Ευστρατίου 2.
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 2, Αμπατζάς 16 (4), Καψαλός 11, Πιεβάλιτσα 4, Ζαρκαδούλας 10 (2), Ράπτης 10, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 13.

Η Αθλητική Ένωση Ψυχικού «ίδρωσε» στον Αγρίνιο αλλά τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη απέναντι στην τοπική ομάδα με 83-88 για την 29η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ. Πλέον οι «σκίουροι» για να κατακτήσουν τη 2η θέση στην κανονική περίοδο-η οποία δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα στα play off- πρέπει να νικήσουν εντός έδρας τον Πανερυθραϊκό την τελευταία αγωνιστική. Σε περίπτωση ήττα δεν ευνοούνται στην ισοβαθμία με τον Τρίτωνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα μπήκαν με το «γκάζι πατημένο» σημείωσε 48 πόντους στο ημίχρονο παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα 34-48. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσαν την άμυνα τους και πλησίασαν 58-66. Στα τελευταία λεπτά το Αγρίνιο προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή όμως η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Ψυχικού ήταν καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα.

Αγρίνιο-Ψυχικό 83-88
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Καρακώστας (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 20-26, 34-48, 58-66, 83-88
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης 14 (2), Τσρνιτς 25 (4), Τσούκας, Μήτσου 3 (1), Κυριλής 10 (2), Κόκκιος, Μπαλός 7 (1), Κουρουπάκης 22, Γκάτζιος 2.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 12 (4), Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 14 (2), Πολυτάρχου 8 (1), Μαλέλης 14 (2), Μαρίνος, Ρίκετς 3 (1), Αθανασούλας 16 (4), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 9, Ιορδάνου 12 (1).