Super League 2: “Έμπλεξε” η Κηφισιά

Η Κηφισιά ηττήθηκε εντός έδρας από τα Χανιά (0-3) στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2, παρόλ’ αυτά παραμένει επικεφαλής του Β’ Ομίλου. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Αντώνης Μπουρσέλης (55′), Άγγελος Κόλα (79′) και Γιώργος Μάναλης (90+3′).

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, απείλησε αρχικά με τον Πάνο Πρίτσα (7′) κι εν συνεχεία με τον Ματέους Μπαρμπόσα (14′). Ενώ, στο 18ο λεπτό, το συρτό σουτ του Μαντί Ταλάλ δεν απείλησε τον Μανώλη Καλογεράκη. Τα Χανιά ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και είχαν τον έλεγχο από τα μισά του πρώτου μέρους κι έπειτα, έχοντας δύο καλές ευκαιρίες με σουτ του Ηλία Τσέλιου (22′) και του Κασά Καμαρά (24′).

Αυτές ήταν οι λίγες καλές στιγμές του πρώτου μέρους.

Μετά από την ανάπαυλα, ο Βαγγέλης Νοικοκυράκης απείλησε πρώτος, αλλά το συρτό σουτ που έκανε στο 48ο λεπτό ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μανώλη Καλογεράκη.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τελική φάση που εκδήλωσαν μέσα από την αντίπαλη περιοχή, στο 55ο λεπτό. Μετά από αντεπίθεση, ο Αντώνης Μπουρσέλης έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Κηφισιά άγγιξε την ισοφάριση με τον Νίκο Βαφέα, ο Μανώλης Καλογεράκης απέκρουσε ενστικτωδώς όμως την προβολή του κεντρικού αμυντικού της Κηφισιάς.

Η πίεση της Κηφισιάς συνεχίστηκε, με τον τερματοφύλακα των Χανίων να καταγράφει ακόμη μια σπουδαία επέμβαση σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Μιχάλη Κουιρουκίδη (62′). Με τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και να δίνουν πλέον χώρους σε εκείνους του Γιάννη Ταουσιάνη, τα Χανιά χτύπησαν στην κόντρα και έφτασαν σε δεύτερο τέρμα με τον Άγγελο Κόλα στο 79′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Κηφισιάς.

Όσο περνούσε η ώρα, τα Χανιά έβρισκαν όλο και περισσότερες ευκαιρίες να απειλήσουν στην αντεπίθεση, φτάνοντας μάλιστα σε τρίτο τέρμα με τον Γιώργο Μάναλη στις καθυστερήσεις.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Μαζουλουξής (61′ Κουϊρουκίδης), Νοικοκύρακης, Πέιος (75′ Παπασάββας), Παυλάκης (61′ Να’α), Γκίνη (61′ Καλλέργης), Ταλάλ (75′ Αντερέγκεν), Πρίτσας, Τετέι.

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογέρακης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Ρότσα (81′ Σερβιλάκης), Καμαρά (61′ λ.τ Κόλα), Λεμονής, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (75′ Μπουτσάκης), Μάναλης.