ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ – 8ος ΟΜΙΛΟΣ (22η αγωνιστική)

Ο Α.Ο.Κ. Ελπιδοφόρος έχασε στον

Ταύρο 2-1 από τον Φωστήρα

Οδυνηρή ήττα με σκορ 2-1 που τον αφήνει επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας γνώρισε στον Ταύρο κόντρα στον πρωτοπόρο Φωστήρα ο Α.Ο.Κ. Ελπιδοφόρος που χάνει για τρίτη συνεχή φορά το εισιτήριο για την άνοδο στην Football League. Οι Κηφισιώτες λύγισαν με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τους Βυρωνιώτες να απογειώνονται στους επτά ουρανούς αλλά και με ισάριθμους πόντους απόσταση από την ομάδα των προαστίων μας.

Πιο ειδικά στο πρώτο μέρος δεν είχαμε αξιόλογο παιχνίδι και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τους γηπεδούχους στο 34΄να χάνουν ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Βλάχος τροφοδότησε τον Χίσο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανέρυθροι της Κηφισιάς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλά στο 52΄ο Ντεντόπουλος ύστερα από πάσα με τακουνάκι του Δωροβίνη τους “έκοψε τα πόδια” καθώς κατάφερε να σκοράρει (1-0). Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Ελπιδοφόρου που δεν είχαν τίποτα να χάσουν βγήκαν μπροστά πιέζοντας για την ισοφάριση και στο 81΄μετά από σύγχυση στα καρέ του Φωστήρα ο Στασινός με προβολή κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. Πέντε λεπτά μετά ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Κουτσιαύτης του συνδέσμου Αρτας  απέβαλε από τον πάγκο για διαμαρτυρία τον προπονητή Γιώργο Βαζάκα και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δωροβίνης εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Καραμπά και με ένα σουτ από 40μ. σημείωσε το 2-1 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από συμπαίκτες και οπαδούς της ομάδας του. Πλέον, ο Ελπιδοφόρος μόνο με θαύμα μπορεί να προλάβει να προσπεράσει  τον Φωστήρα ενώ σήμερα οι Κηφισιώτες δεν έχουν αγωνιστική δραστηριότητα αφού έχουν ρεπό.   Α.Ο.Κ. ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ (Γ. Βαζάκας) Τσούκας, Στασινός, Καραμπάς, Λίτσος, Χόρτσας, Στρατάκης (27΄λ.τρ. Κακλαμάνος 65΄Μακρής), Κορακάκης, Γκουτσούλας, Βέρμπης, Ευσταθίου, Καραμέρης.