Κύπελλο ΕΠΣΑ (4ος γύρος)

Οι ομάδες των προαστίων μας νίκησαν και προκριθήκαν στους 16 του Κυπέλλου

Α.Ο. ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ  – Α.Ο. ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ : 2-0
Αγώνα που είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαμε στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς, όπου ο Α.Ο. Ελπιδοφόρος επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Α.Ο. Χαϊδαρίου. Η ομάδα των προαστίων μας βρήκε μπροστά της έναν αξιόμαχο αντίπαλο που έχοντας και περισσότερα επίσημες αναμετρήσεις στα πόδια των ποδοσφαιριστών της καθώς παίρνει μέρος στης Α΄ κατηγορία της ΕΠΣΑ την κόντραρε στο έπακρο.

Αρκετές φάσεις είχαμε στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Γκόρτσο στο 11΄ και στο 28΄ τον Κορακάκη στο 23΄ και τους φιλοξενούμενους με τον Σπυρόπουλο στο 18΄ και τον Τζόνη στο 21΄. Ωστόσο, η μπάλα δεν κατέληξε σε καμία από αυτές τις ευκαιρίες στα δίχτυα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το λευκό 0-0. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κορακάκης ήταν αυτός που με πλασέ κατάφερε να παραβιάσει την εστία των Χαϊδαριωτών κάνοντας το 1-0 σε μία φάση οριακή για οφσάιντ.  Οι παίκτες του Χαϊδαρίου μετά το εις βάρος τους γκολ βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν  για την ισοφάριση χάνοντας στο 68΄ μεγάλη ευκαιρία να την πετύχουν, όταν ο Σπυρόπουλος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα του Ελπιδοφόρου Ιωσήπου που προέβη σε έξοδο αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο επιθετικός δεν ήταν καλό και ο γκολκίπερ έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία του. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κάρος που είχε μπει σαν αλλαγή με όμορφο, μακρινό  ψηλοκρεμαστό πλασέ πέτυχε το 2-0 που δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για την λήξη.
Α.Ο. ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ (Γ. Βαζάκας) Ιωσήπου, Τσαπαρής( 81΄Λυμπέρης), Εσλερ, Λίτσος, Χόρτσας, Ελευθερίου (46΄ Γκουτσούλας), Κορακάκης, Μακρής, Στρατάκης, Κακλαμάνος, Γκόντζος (57΄Κάρος).

Α.Ε. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  – ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ: 3-1
Την πρόκριση της στον επόμενο γύρο του κυπέλου της ΕΠΣΑ πήρε η Α.Ε. Ηρακλείου μετά τη νίκη της με σκορ 3-1 επί του Χαραυγιακού. Οι Ηρακλειώτες ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι των αντιπάλων τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 16΄όταν κέρδισαν πέναλτι και ο Σπυρόπουλος που το χτύπησε έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ισοφάρισαν με σκόρερ τον Γούση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 1-1.  Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα των προαστίων μας πίεσε για γκολ και στο 74΄ ο Τσαλιαγκός πέτυχε το 2-1 με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να βάζει μία ακόμη φορά την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης που έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο σωματείο του Νέου Ηρακλείου Αττικής.
Α.Ε. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Λ. Αλεξάκης) Περτσάς, Κωνσταντινίδης, Κατσούλης, Λύκος (46΄Σαζακλής 78΄λ.τρ. Λιόνας), Μπαλαρής, Δαυϊδ (46΄Χριστοδούλου, Τσαλιαγκός, Λέκκας, Ζαμπαράς, Καφετζής, Σπυρόπουλος.

Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ – ΚΑΜΑΤΕΡΟ:3-0
Με το ευρύ 3-0 νίκησε ο Α.Ο. Πεύκης το Καματερό επικυρώνοντας το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης του Κυπέλλου. Ήταν ένας δυνατός αγώνας με τους φιλοξενούμενους να κοντράρουν στα ίσια τους Πευκιώτες αλλά αυτούς έστω και το τελευταίο εικοσάλεπτο χρόνου παιχνιδιού να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ και στη συνέχεια με δύο ακόμη τέρματα να διευρύνουν την νίκη τους.  Πιο ειδικά στο 73΄ η ομάδα των προαστίων μας κέρδισε πέναλτι και ο Πιπεργιάς από τα έντεκα μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Ετόκα διπλασίασε τα τέρματα της Πεύκης ενώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα (90΄) ο Ρόκα έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.
Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Γ. Κοϊντόσης) Πάπαρης, Οικονομέας, Αλεβίζος (46΄Πιπεργιάς), Παπαγεώργης (57΄πλ.τρ. Ριζόπουλος), Ψηλούδης, Βάλσαμος, Ετόκα, Μουστάκας, Ρόκα, Μαρκομιχάλης, Παπιδάκης (35΄Σακελαρίου).

Την πρόκρισή του στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης πήρε και ο Πανερυθραϊκός Π.Σ. που επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Ελπίδας Αγ. Αναργύρων.

Η κλήρωση της επόμενης φάσης είναι προγραμματισμένη να γίνει την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου.