ΕΠΣΑ Α΄ Κατηγορία (3η αγωνιστική)

Πήρε βαθμό από την πρωτοπόρο

• Η Α.Ε. Ηρακλείου 1-1 στην Ηλιούπολη
Με δυναμισμό και σθένος παρουσιάστηκαν οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε. Ηρακλείου στο γήπεδο της Ηλιούπολης προκειμένου να αντιμετωπίσουν την αήττητη και πρωτοπόρο ομάδα της περιοχής αποσπώντας δίκαια το βαθμό της ισοπαλίας μετά το τελικό 1-1. Η ομάδα των προαστίων μας προηγήθηκε στο 38΄με γκολ που σημείωσε με εκτέλεση πέναλτι ο Λέκκας σε παράβαση που αμφισβήτησαν οι Ηλιουπολίτες.

Γρήγορα, όμως, και πιο ειδικά δύο λεπτά μετά, είχαμε την ισοφάριση με γκολ του επιθετικού των γηπεδούχων Πετρίτση, με το 1-1 να μένει ως τη λήξη της αμφίρροπης αναμέτρησης.
• Το Σάββατο στο Στάδιο του Πράσινου Λόφου η Α.Ε. Ηρακλείου στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής θα υποδεχθεί τον πάντα υπολογίσιμο Α.Ο. Αγ. Ελεούσα.

Ο Πανερυθραϊκός Π.Σ. έχασε με 3-0 από τον Αθηναϊκό  στον Βύρωνα
Έμεινε από καύσιμα στα νταμάρια του Βύρωνα ο Πανερυθραϊκός χάνοντας με το βαρύ αλλά άδικο σε μέγεθος σκορ 3-0 από τον πρωτοπόρο του δεύτερου ομίλου Αθηναϊκό. Στο 6΄οι Βυρωνιώτες κέρδισαν πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκριτζά και ο διαιτητής σφύριξε την εσχάτη των ποινών. Εκτελεστής ήταν ο Σταύρος Βουρλούμης, που άνοιξε το σκορ (1-0). Το εις βάρος τους γκολ έβγαλε τους Ερυθραιώτες μπροστά και δέκα λεπτά μετά κέρδισαν με την σειρά τους πέναλτι, όταν μετά από χτύπημα κόρνερ του Αντιόλ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Δρυμούση. Ο Αντωνιάδης, όμως, που κλήθηκε να το χτυπήσει δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Μηλιώνη,  με συνέπεια να μην γίνει η ισοφάριση και το πρώτο μέρος να τελειώσει με 1-0. Στις αρχές του δεύτερου ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, αλλά στο 62΄ ο Παπάζογλου από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να τελειώσει με γκολ την ευκαιρία που του δόθηκε, ενώ πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά το σουτ που επιχείρησε ο Κορρές. Στο 74΄, μετά από τραγικό αμυντικό λάθος, ο Ρεντζής μπήκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Πανερυθραϊκού και εκεί ανατράπηκε από τον  γκολκίπερ  Μολφέση με τον διαιτητή να σφυρίζει για τρίτη φορά πέναλτι και να αποβάλει τον τελευταίο. Κάτω από το τέρμα κάθισε ο Γιαννόπουλος, καθώς ο τεχνικός των Ερυθραιωτών Αντώνης Τσιμπάκης είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές και ο Βουρλούμης φάνηκε ψύχραιμος κάνοντας το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 79΄όταν ο Γαβριήλ εξαπέλυσε άπιαστο σουτ με την μπάλα να καρφώνεται στο ‘’γάμα’’ της εστίας και να έχουμε το 3-0.
• Το Σάββατο στο Στάδιο Νέας Ερυθραίας η ομάδα των προαστίων μας θα υποδεχθεί το Καματερό.

Ισόπαλος ο Ακάδημος στο Χαλάνδρι

Με τα βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Χαλάνδρι ο Ακάδημος μετά το 1-1 κόντρα στην τοπική Αθλητική Ένωση. Οι Μαρουσιώτες άνοιξαν τον χορό των γκολ με τέρμα που πέτυχε στο 13΄ ο Σαρέλης, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια στο 75΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παστό. Δευτερόλεπτα πριν τον πρόωρο δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε από τον Ακάδημο ο Σπανός λόγω αποβολής.
• Την Κυριακή η ομάδα των προαστίων μας έχει μία ακόμη εκτός έδρας συνάντηση και πιο ειδικά θα  αγωνιστεί με τον Α.Ο. Παπάγου.