Κύπελλο ΕΠΣΑ- 3ος Γύρος

Επικράτησε η Α.Ε. Κηφισιάς στο ντέρμπι

• Νίκη-πρόκριση 2-0 επί της Α.Ε. Ηρακλείου – Επεισόδια στην εξέδρα
Η Κηφισιά βγήκε νικήτρια με 2-0 από τη μεγάλη μονομαχία με την Α.Ε. Ηρακλείου σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από επεισόδια που δεν επηρέασαν την εξέλιξή του.

Οι Κηφισιώτες ήταν η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλου της ΕΠΣΑ επικρατώντας στο γήπεδο του Πράσινου Λόφου σε μία αναμέτρηση που πολλοί την είδαν σαν συνέχεια της κόντρας που υπήρχε ανάμεσα στα δύο σωματείο πριν από τέσσερα χρόνια για την άνοδο στα Περιφερειακά πρωταθλήματα. Η απουσία αστυνομίας από τα γήπεδα όπου γίνονται αγώνες πρωταθλήματος η κυπέλλου της Αθήνας είχε σημασία καθώς οι αντεγκλήσεις μεταξύ των οπαδών δεν άργησαν και συνδυαζόμενη με λάθος υποδείξεις του διαιτητή κ. Παππά έφεραν «την έκρηξη». Στο παιχνίδι την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ έχασαν οι Ηρακλειώτες όταν στο 12΄σε εκτέλεση φάουλ του Καφετζή ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Κόλλιας με δυσκολία έδιωξε την μπάλα με το ένα χέρι σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά η πίεση προς τα καρέ της Α.Ε. Ηρακλείου εντάθηκε με τον Βέρμπη να κάνει κεφαλιά που απέκρουσε ο γκολκήπερ Φραγκουλόπουλος. Στο 30΄ο Γιώργος Κορακάκης κινήθηκε δυναμικά και έξω από την περιοχή και εκεί έκανε βολέ σουτ με την μπάλα να χτυπάει με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και να επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο όπου ο Βέρμπης με εντυπωσιακό βολ πλανέ την έστειλε στα δίχτυα της Α.Ε. Ηρακλείου κάνοντας το 0-1. Γύρω στο 36΄η λογομαχία στην μια εξέδρα μεταξύ ένθερμων οπαδών των δύο συλλόγων έφερε σε αυτή και άλλους από την από απέναντι εξέδρα με αποτέλεσμα για ένα πεντάλεπτο να έχουμε επεισόδια με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου εμφανίστηκαν μοτοσικλετιστές της αστυνομίας και στο ημίχρονο νοσοκομειακό που πήρε ένα τραυματία και πιο ειδικά τον αδελφό του γενικού αρχηγού των  Κηφισιώτων κ. Πλατογιάνη.  Ο αδελφός του προέδρου κ. Γαντζούλα της Α.Ε. Κηφισιάς οργισμένος τα είχε βάλει με την διοργανώτρια αρχή ΕΠΣΑ για την απουσία αστυνομίας από τα γήπεδα που διεξάγονται αγώνες της και η κατάσταση στην είσοδο του γηπέδου του Πράσινου Λόφου σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου ήταν έκρυθμη. Αγωνιστικά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (48΄) στην περιοχή των Ηρακλειωτών ανατράπηκε ο Γκουτσούλας αλλά ο διαιτητής λανθασμένα έδειξε «παίζεται» ενώ στο 57΄ο Γεωργουδάκης από καλή θέση έξω από την περιοχή έκανε δυνατό στους με την μπάλα να περνάει λόγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστία της Κηφισιάς. Όμορφος συνδυασμός των Ηρακλειωτών στο 65΄ με τον (πολύ καλό) Παναγιώτη Σπυρόπουλο τελικό αποδέκτη της μπάλας  στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει το σουτ αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ. Τρία λεπτά όμως μετά ο Βέρμπης ήταν αυτός που έδωσε την χαριστική βολή στους γηπεδούχους διαμορφώνοντας με δικό του γκολ το τελικό αποτέλεσμα (0-2) δίνοντας την πρόκριση στην Α.Ε. Κηφισιάς.
Α.Ε. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Λ. Αλεξάκης) φραγκουλόπουλος, Κωνσταντινίδης (50΄Κατσούλης), Παπαδόπουλος, Λύκος, Πετρίτσης, Λέκκας, Γεωργουδάκης (78΄Σαζακλής), Χριστοδούλου, Γκροπάϊ, Καφετζής, Σπυρόπουλος (74΄Λιόνας),
Α.Ε. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Θ. Γράφας) Κόλλιας, Κοντόσταυλος, Καράμπας, Εσλερ, Χέλης, Τεγούσης, Κορακάκης, Κοτσερίδης ((68΄Λιόνας), Βέρμπης, Γκουτσούλας, Κάρος.

Ο Α.Ο. Πεύκης σκόρπισε (3-0) τον Α.Ο. Αγ. Ελεούσα
Με εύκολο τρόπο και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Α.Ο. Πεύκης επιβλήθηκε με σκορ 3-1 του Α.Ο. Αγ. Ελεούσα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΑ. Δύο γκολ του Δαβιλά στο 38΄και στο 44΄έδωσαν σαφές προβάδισμα στους Πευκιώτες που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με σκορ 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 60΄ο Ιορδανίδης που έκανε το 3-0 διαμορφώνοντας με αυτό το τέρμα το τελικό αποτέλεσμα.

Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Δ. Παπασπύρου) Δράμπαλης ,Χατζής , Οικονομέας (65΄Κωστάκης), Παπαγιώργης, Τερζής, Ματσόος, Καραμπέτσος (70΄Χριστόπουλος), Δαβιλάς, Κακλαμάνος, Παππάς (46΄Σεμερτζίδης), Ιορδανίδης.

Ο Πανερυθραϊκός  2-1 στην παράταση την  Διάνα Ηλιούπολης
Μια όμορφη ποδοσφαιρική παράσταση έγινε στο Στάδιο Νέας Ερυθραίας όπου ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με σκορ 2-1 στην παράταση (1-1 καν. αγ.) της Διάνας Ηλιούπολης. Η ομάδα των προαστίων μας στο 20΄κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με γκολ του Μπαστέα αλλά οι φιλοξενούμενοι στο 35΄ισοφάρισαν με τέρμα που σημείωσε ο Αναστασάκης. Το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο με 1-1 αλλά στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Χατζής με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Κοπάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ Π.Σ. (Α Τσιμπάκης) Ζούκαςμ, Σύψας, Βελαώρας, Τρινταφύλλου, Γκόλιας, Σαξανίδης, Λαζαρίδης, Φούντας (70΄Κοπάνι), Γιαννόπουλος, Παπαδημητρίου (46΄Πάπάζογλου), Λάσκαρης (46΄Χατζής), Μπαστέας.

Ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας νίκησε με  3-1 τον Πανθησειακό στο Αιγάλεω
Αγχωμένος φάνηκε στην πρεμιέρα των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων στο κύπελλο της ΕΠΣΑ ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας που νίκησε 3-1 στο γήπεδο του Αιγάλεω τον Πανθησειακό και πέρασε στην επόμενη φάση. Βέβαια χρειάστηκε να φτάσει το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για να κατοχυρώσουν οι Ιωνιώτες το εισιτήριο για την επόμενη φάση αφού πριν είχαν άκαρπη υπεροχή που δεν μπορούσαν μετουσιώσουν σε γκολ θυμίζοντας κάτι από το περσινό παιχνίδι του πρώτου γύρου όταν αποκλείστηκαν από την Διάνα Ηλιούπολης. Το πρώτο μέρος κύλησε με της μεγάλη ομάδα της Νέας Ιωνίας να ελέγχει την μπάλα στην μεσαία γραμμή αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ με πιο χαρακτηριστική ευκαιρία αυτή στο 41΄όταν ο Μάριο Ογκμπουε από κοντά έκανε κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 59΄ο Σαγανάς  που είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο κατάφερε να ανοίξει το σκορ (1-0) αλλά εννέα λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι με τέρμα του Αλεξόπουλου έφεραν το παιχνίδι όσον αφορά το σκορ στα ίσια. Οι Ιωνιώτες στη συνέχεια ξέροντας ότι ήθελαν οπωσδήποτε να πετύχουν γκολ βγήκαν μπροστά και στο 85΄ο Νησαριώτης από κοντά έκανε το 2-1 δίνοντας τους ανάσα ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κώστας Βάσος με όμορφο πλασέ τους έδωσε τη νίκη με το τελικό σκορ (1-3). Στο 88΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής του Πανθησειακού Φλωράκης.
Α.Ο. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Τ. Τασιόπουλος) Ψύχος, Παυλίδης, Χρόνης 46΄Καραβίδας), Βιδάλης, Αχμέτ, Μπιρμπίλι, Πέττας (46΄Σαγανάς), Καραμέτρης, Ογκμπουε, Βάσος (89΄Μπιζάς), Νησαριώτης.