28η Αγωνιστική στην Α2 Ανδρών μπάσκετ: Μεγάλη νίκη για το Ψυχικό

Με μεγάλη νίκη του Ψυχικού ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Αναλυτικά:

Ψυχικό-Καρδίτσα 76-73

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Καρδίτσα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Ψυχικό να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56) και διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Καρδίτσα με 76-73.

Από το Ψυχικό διακρίθηκε ο Κουκάς με 17 πόντους, με τους Αθανασούλα και Ματαλιωτάκη να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Χάλαρης και Γράβας με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Μαγκλογιάννης-Χριστινάκης (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-40, 58-56, 76-73

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 17 (3), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 7, Πολυτάρχου 4 (1), Μαλέλης 5 (1), Ρίκετς 5, Αθανασούλας 15 (3), Ματαλιωτάκης 15, Ιορδάνου 8.

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 13 (2), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 9, Κακλαμάνος 6 (1), Σπυριδονίδης 5 (1), Χάλαρης 16 (1), Ντράσκοβιτς 3, Τσούκας, Αλεξιάδης, Καραγεωργίου 2, Βεργίνης 11 (2), Πεφάνης 3 (1).

Ελευθερούπολη-Πανερυθραϊκός 80-65

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (33-32). Η Ελευθερούπολη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας τον Πανερυθραικό με 80-65.

Από την Ελευθερούπολγ διακρίθηκε ο Γοργόνης με 21 πόντους, με τους Τουντζιαράκης και Σκουλίδας να έχουν από 18 πόντους έκαστος. Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Καμπουρίδης και Γιαουρτόγλου με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Παζώλης-Χατζηχαρίσης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 17-13, 33-32, 58-50, 80-65

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 18, Γοργόνης 21 (4), Στάθης, Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 18 (2), Καρακεχαγιάς, Σταμπουλής 3 (1), Π. Ερμείδης 8 (2), Πάτρας, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 10 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Μωραΐτης 8 (1), Καλλιανιώτης, Ντουζίδης 3 (1), Σκάνδαλος 6 (1), Γιαουρτόγλου 13 (3), Καμπουρίδης 16 (2), Τσάμης 6, Σταματογιάννης 7 (1), Ευστρατίου 6.

Χαρίλαος Τρικούπης-Παγκράτι 80-65

Δυναμικές και ανταγωνιστικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33). Ο Χαρίλαος Τρικούπης ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Παγκράτι με 80-65.

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Αλίχοντζιτς και Χείλαρης με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Τζουγκαράκης και Δ. Τσουργιάννης με 20 και έντεκα πόντους.

Διαιτητές: Καρπάνος-Μακρόπουλος-Μαρινάκης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 22-16, 37-33, 65-48, 80-65

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 16 (1), Βλάσιος 3 (1), Δημητρακόπουλος 3 (1), Παπαδιονυσίου 6 (1), Καζάνας 2, Λιάπης 9 (2), Λεγκίκας 13 (2), Τσαπατώρης, Παγούρας, Αλίχοντζιτς 22, Στράτος, Σοκ 6 (1).

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης 2, Σταυρακούκας 9, Ζαραϊδώνης 3, Ζαρίφης, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 9 (1), Δ. Τσουργιάννης 11, Δαμιανός, Τζουγκαράκης 20 (1), Α. Τσουργιάννης 9.

Τρίτων-Δάφνη Δαφνίου 113-68

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-33). Ο Τρίτωνας διεύρυνε την διαφορά του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Δάφνη Δαφνίου με 113-68.

Από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Δημάκος και Μελισσαράτος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισαν οι Μπήλιος και Τσορμπατζόγλου με 20 και 15 πόντους.

Διαιτητές: Φασόλης-Ορφανός Ιορδ.-Τζίμης (Αλετράς)

Δεκάλεπτα: 31-20, 60-33, 92-49, 113-68

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 10 (2), Μανοΐλοβιτς 12 (1), Θεοδώρου 6 (1), Αντωνάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 3, Μάντζαρης 10 (2), Παπαδημητρίου 12 (1), Γκίκας 11 , Δρίτσας 10 (3), Γεωργάκης 9 (2), Μελισσαράτος 13 (2), Δημάκος 14 (3).

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 15 (2), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 8, Μπήλιος 20 (3), Εξηνταβελώνης 5 (1), Κολτσίδας 6 (2), Σταϊκόπουλος 4, Κυρίτσης, Σούμαν 10 (1).

Στους αγώνες για την 28η αγωνιστική της Α2 Ανδρών που διεξήχθησαν τη Μεγάλη Τετάρτη (20/4) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 61-85

Αμύντας-Κόροιβος Αμαλιάδας 77-68

Καβάλα-Αγρίνιο 75-58

Ρεπό: Μαρούσι