ΕΠΣΑ Α΄ Κατηγορία (15η αγωνιστική)

Η Ελευθερούπολη λύγισε από Αθηναϊκό και διαιτητή

Tην ήττα με 4-1 γνώρισε η Α.Ε. Ελευθερούπολης στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό και συνεχίζει να βρίσκεται σε λεπτή ισορροπία στις τελευταίες θέσεις του πρώτου ομίλου. Οι “Λόρδοι” ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Νέας Ιωνίας, αλλά χρειάστηκε να μείνουν περισσότεροι μέσα στο γήπεδο για να γείρουν την πλάστιγγα του σκορ καθώς μέχρι τότε ήταν ισόπαλο με 1-1.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ζαραβίνος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αφού είχε αρκετές λάθος αποφάσεις σε “μικρά” σφυρίγματα που ευνοούσαν τους φιλοξενούμενους. Οι Βυρωνιώτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αλλά μετά το δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι της Νέας Ιωνίας ισορρόπησαν και πήραν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Στο 23 ο Μανώλης Τσουτσουδάκης έκανε όμορφη ενέργεια από τα αριστερά κα την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στο Θοδωρή Λουκή που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά μετά ο Τσουτσουδάκης από καλή θέση έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά με την μπάλα να γλύφει το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του σωματείου του Βύρωνα. Οι ποδοσφαιριστές του Αθηναϊκού στο 32΄ από αμυντική ολιγωρία κέρδισαν φάουλ πλάγια δεξιά όπως επιτίθονταν. Ο Μπίτιλης πήρε φόρα και με δυνατό, και συνάμα τεχνικό, σουτ ψηλά στη γωνία κατάφερε να περάσει την μπάλα από την άκρη της βελόνας ισοφαρίζοντας σε 1-1. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 67΄είχαμε την φάση που σημάδεψε και την έκβαση της συνάντησης. Σε αυτό το λεπτό ο κεντρικός αμυντικός Δημήτρης Πτερούντιος έπεσε μέσα στην περιοχή της Ελευθερούπολης μετά από αγκωνιά αντιπάλου του. Ο διαιτητής έτρεξε κοντά ο ποδοσφαιριστής σηκώθηκε και δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα που σήμαινε την αποβολή του καθώς όπως μαθεύτηκε αργότερα έβρισε με ρατσιστικό επίθετο τον έγχρωμο ποδοσφαιριστή του Αθηναϊκού. Η βλακεία αυτή φάνηκε καθοριστική για το παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερους χώρους και επιτίθονταν κατά κύματα. Μόλις δύο λεπτά μετά βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Μπίτιλη να το πραγματοποιεί με μακρινό σουτ. Στο 74΄ και στο 85΄(φώναξαν για οφσάιντ οι Ιωνιώτες) ο Γιάκομπ που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά αργότερα με δύο όμορφα πλασέ έκανε το 1-4 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
• To Σάββατο  (15:00) η Α.Ε. Ελευθερούπολης στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο Νέας Ιωνίας το Καματερό και χρειάζεται απαραίτητα τους βαθμούς της νίκης για να βάλει τις βάσεις για την σωτηρία.
Α.Ε. ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Α. Σιδηράς) Λεσγίδης, Αντωνόπουλος, Καρυπίδης, Πτερούντιος, Παπακουνάδης, Κοτροζίνης, Λουκής, Τσουτσουδάκης, Μαρσέλος (81΄Τούσερτ), Βλάχος (77΄Παντσίδης), Τσίνιβιτς (89΄Φλώρος).

• Έχασε στην έδρα της η Α.Ε. Ηράκλειο με 2-1 από τον Αστέρα 2004
Η έκπληξη έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Νέου Ηρακλείου όπου η τοπική Α.Ε. Ηρακλείου ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τον νεανικό Αστέρα 2004. Οι κυανόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο να ανοίξουν το σκορ με τους Παναγιώτη Σπυρόπουλο, Ανδρέα Κατσούλη, και Βασίλη Καφετζή.  Στο 13΄, όμως, ο τελευταίος χτύπησε φάουλ με τον Λέκκα μέσα στην περιοχή να εκμεταλλεύεται την σύγχυση και να κάνει το 1-0. Σε παρόμοια φάση στα καρέ της Α.Ε. Ηρακλείου στο 37΄ο Πρασσάς με σουτ κατάφερε να ισοφαρίσει, με το πρώτο μέρος να τελειώνει με σκορ 1-1. Στο ξεκίνημα του δεύτερου σε λάθος γύρισμα του Αναγνωστόπουλου ο τερματοφύλακας Περτσάς έδιωξε όπως-όπως την μπάλα με εκείνη να χτυπάει στα πόδια του Ξενόπουλου και να καταλήγει στα δίχτυα για να έχουμε το 1-2 που δεν άλλαξε ως το τέλος της συνάντησης.
• Την Κυριακή στο άνοιγμα του δεύτερου γύρου οι Ηρακλειώτες φιλοξενούν στην έδρα τους τον ΠΑΣ Γαλάτσι.
Α.Ε. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Λ. Αλεξάκης) Πέρτσάς, Γ. καφετζής, Παπαδόπουλος (48΄Βώτσιος), Αναγνωστόπουλος, Πετρίτσης, Χριστοδούλου (80΄Μπαλαρής), Κατσούλης, Λέκκας, Τσαλιαγκός (57΄ Κωνσταντινίδης), Β. Καφετζής, Σπυρόπουλος.

• Ο ΑΠΟ Κηφισιάς νίκησε με 2-0 τον Ήφαιστο Περιστερίου
Με νίκη (2-0) επί του ουραγού Ηφαίστου Περιστερίου συνέχισε την πορεία του ο ΑΠΟ Κηφισιάς που μοιράστηκε από ένα ημίχρονο υπεροχής με τον αντίπαλό του αλλά φάνηκε περισσότερο ουσιαστικός στα κατάλληλα σημεία και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς. Στο 58΄οι Κηφισιώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Σπέρτο, ενώ στο 79΄ ο συμπαίκτης του Χαραλάμπους πέτυχε το 2-0 “κλειδώνοντας” τη νίκη της ομάδα των προαστίων μας.
• Στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου ο ΑΠΟ Κηφισιάς έχει ρεπό
ΑΠΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Π. Γιανενάκης) Λιβανός, Σινοτρακάï, Ζαχαρόπουλος, Βήχας, Βούλγαρης, Κόστα (53΄Χαραλάμπους), Σπέρτος, Νιάρος, Καραμπιτιάνης (46΄ Δρόσος), Τσαγκαβέλης (81΄ Συγγελάκης), Πουλάκης.

• Ο Πανερυθραϊκός Π.Σ. επιβλήθηκε με 1-0 της  Δάφνης Παλαιού Φαλήρου
Τη δύναμη της έδρας έδειξε σε μία ακόμη αναμέτρηση ο Πανερυθραϊκός που νίκησε με 1-0 την Δάφνη Παλαιού Φαλήρου και παρέμενε σε απόσταση τριών πόντων από το πρώτο σκαλί της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου. Σε γενικές γραμμές οι Ερυθραιώτες ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους και στο 25΄ είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά στο σουτ του Παπάζογλου η μπάλα “βρήκε” στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Στο 68΄, όμως, ο Αντωνιάδης, που είχε μπει ως αλλαγή, κατάφερε να πετύχει το γκολ που έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα των προαστίων μας που διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μένοντας τρεις πόντους πίσω από τους ισόβαθμους πρωτοπόρους ΑΟ. Πεύκης και Άρη Πετρούπολης.
• Το Σάββατο στο Δημοτικό Στάδιο Νέας Ερυθραίας ο Πανερυθραϊκός για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου θα φιλοξενήσει τον Ο.Φ. Χολαργού.
 ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ Π.Σ. (Α. Τσιπλάκης) Μολφέσης, Κόλιας (44΄ Μπάστας), Βελαώρας, Σαξανίδης, Γκριτζάς, Λαζαρίδης, Λουκάς, Αντιόλ, Παπάζογλου, Γαζής (25΄λ.τρ. Αντωνιάδης), Παπαθανασίου (50΄Γκόλιας),

• Ο Α.Ο. Πεύκης νίκησε με 3-0 τον Πανθησειακό
Πρωτοπόρος στον δεύτερο όμιλο έμεινε  ο Α.Ο. Πεύκης μετά τη νέα εκτός έδρας άνετη νίκη του με σκορ 3-0 επί του Πανθησειακού. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η ομάδα των προαστίων μας ήταν φανερά καλύτερη του αντιπάλου της και με συνοπτικές διαδικασίες καθόρισε την έκβασή του. Μόλις στο 8΄ο Σακελαρίου έδωσε το προβάδισμα στην Πεύκη και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0. Στο 29΄ ο νεαρός Ιωνιώτης Οικονομέας είχε σουτ στο δοκάρι των γηπεδούχων, αλλά επτά λεπτά αργότερα κατάφερε να γράψει το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης.
• Το Σάββατο  ο Α.Ο. Πεύκης έχει δυσκολότερη αποστολή καθώς θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Α.Ο. Αγ. Αναργύρων.
Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Α. Γκλεγκλές – Γ. Κοϊντόσης) Καραγιάννης, Αλεβίζος, Οικονομέας (46΄Πιπεργιάς), Ριζόπουλος (2΄Πλυθίδης), Ψυλούδης, Παπαγιώργης (58΄Μαρκομιχάλης), Καραδήμος, Βάλσαμος, Σακελαρίου, Ετόκα, Καραμπέτσος.