Αθλητισμός

Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου η Μαρία – Ειρήνη Κοζαδίνου στα Κυριακίδεια!

Δημοσιεύθηκε

στις

Την Κυριακή 28 Ιανουαρίου διεξήχθησαν στη Φιλοθέη με μεγάλη επιτυχία οι Αγώνες Δρόμου «ΚΥΡΙΑΚΙΔΕΙΑ 2018».
Οι αγώνες περιελάμβαναν: 1.000 μ. για παιδιά ηλικίας από 10 ετών έως και 18 ετών και
10.000 μ. για άνδρες και γυναίκες άνω των 18 ετών.
Ο ΑΓΣ «ΑΝΑΤΟΛΗ» Ν. Ιωνάις εκπροσωπήθηκε από μικρή ομάδα παιδιών, η οποία έφερε πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Στα 1.000 μ. ΠΠΒ΄- ΠΚΒ΄ (ηλικίας 12 και 13 ετών), η νέα αθλήτρια του Συλλόγου Κοζαδίνου Μαρία – Ειρήνη κατέλαβε την ΠΡΩΤΗ θέση στα κορίτσια, με χρόνο 3΄. 43΄΄. Να σημειωθεί ότι κατέλαβε την 4η θέση της γενικής κατάταξης, αφού προηγήθηκαν τρία αγόρια μεγαλύτερης ηλικίας. Η αθλήτριά διακρίνεται για το πείσμα της και την αγωνιστικότητά της.
Πολύ καλούς χρόνους πέτυχαν όλα τα παιδιά του Συλλόγου. Ειδικότερα:
Στα 1.000 μ. ΜΙΝΙ έλαβαν μέρος: Ο Παρθενίδης Μιχάλης με χρόνο 4.20 και η Τσιοκάνη Ειρήνη με χρόνο 5.03.
Στα 1.000 μ. Παγκορασίδων Α΄ έλαβε μέρος η Βασιλείου Βασιλική με χρόνο 4.01
Στα 1.000 μ. Κορασίδων έλαβε μέρος η Παρθενίδη Ευγενία με χρόνο 4.05.
Στον αγώνα των 10.000 μ. έλαβε μέρος και η πρωταθλήτριά μας Τάνια Γούπου, η οποία κατέλαβε την 7η θέση στο σύνολο των γυναικών και την 4η στην ηλικιακή της κατηγορία, με χρόνο 44.07.
Οι αγώνες αυτοί διοργανώνονται κάθε χρόνο από το Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού και τον Α.Ο. Φιλοθέης και είναι αφιερωμένοι στον μεγάλο Έλληνα Πρωταθλητή και νικητή του Μαραθωνίου της Βοστώνης (το έτος 1946) Στέλιο Κυριακίδη.
Η διαδρομή των 10.000 μ. είναι επίσημα μετρημένη από τον αρμόδιο μετρητή της ΙAAF και συγκεντρώνει το ενδιαφέρον πολλών επίσημων αθλητών και αθλητριών.