Πως έσωσε την κατηγορία η ΑΕ Ηρακλείου

Συνεχίζοντας το αφιέρωμα στην πορεία των ομάδων των βορείων προαστίων που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΑ επικεντρωνόμαστε στην Α.Ε. Ηρακλείου, ένα σωματείο που είναι από τα πιο δυνατά των βορείων προαστίων και με υψηλές βλέψεις.
Οι κυανόλευκοι του Ηρακλείου Αττικής ξεκίνησαν την προηγούμενη σεζόν με φιλοδοξίες κατάκτησης του τίτλου και ανόδου, αλλά μετά από λάθη, που έφεραν άσχημα αποτελέσματα, έσωσαν στο τέλος την παρτίδα της παραμονής στην κατηγορία. Στο γήπεδο του Πράσινου Λόφου είχαν οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες με αριθμό τερμάτων 3-12, ενώ μακριά από αυτό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και εννιά ήττες με 15-23 παθητικό γκολ. Στη αρχή είχαν προπονητή τον Πάρη Βάλβη, ακολούθησε ο Βασίλης Τζαλακώστας και τελείωσαν την περίοδο με τον Σπύρο Παπακανέλο, ενώ τερμάτισαν στην 11η θέση με μεγαλύτερη σε εύρος σκορ νίκη το 5-0 επί του Αία Ταύρου και ήττα 4-1 στο Αιγάλεω από τον Α.Ο. Αγ. Ελεούσα. Στο Κύπελλο της ΕΠΣΑ οι Ηρακλειώτες νίκησαν 0-3 στο Φάληρο την τοπική Δάφνη, επιβλήθηκαν στη συνέχεια στον Αγ. Δημήτριο επί της Θύελλας στα πέναλντυ με σκορ 5-4, μετά απέκλεισαν στο Ρούφ την Ενωση Βοτανικού κερδίζοντας την με 2-1, ενώ στον προημιτελικό νίκησαν στο Βύρωνα 5-4 στα πέναλντι τον Αθηναϊκό. Στον διπλό ημιτελικό έμειναν στο ισόπαλο χωρίς γκολ 0-0 κόντρα στον Θρίαμβο Χαϊδαρίου νικώντας εκτός έδρας στην παράταση με 1-0 και έφτασε στον τελικό κόντρα στον Πανερυθραϊκό σε ένα παιχνίδι που έγινε στην Ριζούπολη. Εκεί οι Ηρακλειώτες δεν μπόρεσαν να επιβληθούν των κόκκινων της Νέας Ερυθραίας χάνοντας με σκορ 1-0, μένοντας φιναλίστ της διοργάνωσης.