Πρωταγωνιστεί στην Elite League η Βόρεια Αθήνα

Τι έκαναν οι ομάδες της περιοχής στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ

Αρκετά ροζ φύλλα για τις ομάδες της Βόρειας Αθήνας επιφύλασσε η 2η αγωνιστικής της Elite League.

Πανερυθραϊκός, Τρίτων και Ψυχικό επικράτησαν ταυτόχρονα στις έδρες των Αμύντα, Κοροίβου και Καβάλας. Ο Πανερυθραϊκός με πρωταγωνιστή τον Οικονομόπουλο που σκόραρε 4 τρίποντα επικράτησε 83-75, ενώ ο Τρίτωνας είδε τον Ντράσκοβιτς να σκοράρει 12 στη νίκη επί του Κοροίβου με 74-70 στην Αμαλιάδα.

Το Ψυχικό μπορεί να είδε τον Σέγκου, MVP της 1ης αγωνιστικής να μένει στους 12 πόντους, αλλά ο Παύλου σκόραρε 23 και ο Αθανασούλας 19 για το 58-93 στην Καβάλα. Λίγο νωρίτερα η Ελευθερούπολη είχε εύκολο έργο απέναντι στην ΦΕΑ με τον Ναούμη να υπογράφει το 73-99.

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Μαρούσι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας του Αίαντα Ευόσμου με 80-65. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το «γκάζι πατημένο» και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά 27-15. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους όμως το Μαρούσι κράτησε τη διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 42-30.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το Μαρούσι με επιμέρους σκορ έφτασε τη διαφορά στο +21 (61-40) μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε… τυπική διαδικασία. Για τους νικητές οι Στασινός και Σταυρακούκας σημείωσαν από 16 πόντους.

Αμφίρροπο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν αυτό του Παπάγου με τον Ερμή Σχηματαρίου με την ομάδα των βορείων προαστίων να επικρατεί στο «σαλούν» με 87-82. Οι «στρατηγοί» πήραν μικρό προβάδισμα 25-20 ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 45-38. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να βάζουν μεγάλα σουτ και να προσπερνούν 61-66.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 87-82. Πολυτιμότερος παίκτης για τον Παπάγο ήταν ο Καρούζος ο οποίος σημείωσε 25 πόντους με 5 τρίποντα.