Πικρό φινάλε για τα Βριλήσσια

Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης μεταξύ των ομάδων που μάχονταν για να αποφύγουν το απευθείας υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία της ΕΠΣΑ με χαμένο της υπόθεσης σωτηρίας τον Α.Ο. Βριλήσσια με σκορ 3-2 από την Ειρήνη Πετρούπολης. Βέβαια οι άνθρωποι της νικήτριας περίμεναν με ξεχωριστή αγωνία την έκβαση των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής στον 5ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής καθώς θα έσωζαν την παρτίδα μόνο εάν ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας παρέμενε στην κατηγορία, κάτι που έγινε τελικά. Οι Βριλησσίωτες του Δημήτρη Τσικρητέα ‘’πλήρωσαν το μάρμαρο’’  των αναδιαρθρώσεων και παρά το γεγονός ότι στο κρίσιμο αγώνα του φινάλε προηγήθηκαν με γκολ του Σιούτη στο 12΄ δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο τέλος του πρώτου μέρους με δύο τέρματα που πέτυχαν οι ποδοσφαιριστές του σωματείου της Πετρούπολης πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους σκορ 2-1. Η ομάδα των Βορείων προαστίων πίεσε στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με γκολ του Σταυρόπουλου. Η αναμέτρηση, όμως, χρειαζόταν να έχει νικητή και  δεν είχε τελειώσει αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σερέτης αφήνοντας την Ειρήνη Πετρούπολης με δέκα παίκτες μέσα στο γήπεδο. Στην παράταση, τέσσερα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, ο Μουρίκης με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα των Βριλησσίων Κουγιανό κάνοντας το 3-2 που έδωσε τη νίκη και το αβαντάζ σωτηρίας στην ομάδα του.