Αθλητισμός

Με το δεξί ξεκίνησε το 2019 για τον Ιωνικό ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας

Δημοσιεύθηκε

στις

Επικράτησε του ΑΟ Ακράτας με 73-65 για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας χρειάστηκε ένα δίλεπτο για να αρχίσει να αποδίδει, με τους “συνήθεις υπόπτους” (Πέττας, Μουμπάρακ) να βάζουν του 16 από τους 20 πόντους και τη πρώτη περίοδο να λήγει 20-14 υπέρ του Ιωνικού. Το ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο, με την είσοδο των Παπανδρέου και Μαλτέζου να βοηθάνε σημαντικά και το ημίχρονο να τελειώνει με 10 πόντους διαφορά υπέρ της ομάδας μας (42-32).
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε δυνατό με τις άμυνες των δύο ομάδων να κρατούν το σκορ χαμηλά και τους παίκτες του coach Δεσποτάκη να κάνουν εξοικονόμηση δυνάμεων ενόψει του κρίσιμου αγώνα με το Αιγάλεω. Τελικό σκορ 73-65, με ελαφρύ προβάδισμα της Ακράτας στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Πέττας 27 πόντους (3 τρίποντα), Μουμπάρακ 14 πόντους (4 τρίποντα), Κατιάκος σταθερή αξία 13 πόντους και από κοντά οι Παπανδρέου 7 πόντοι (1 τρίποντο) και Μαλτέζος (7 πόντοι).
Μπορεί το σκορ να κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα, αλλά είδαμε πολύ ωραίο, γρήγορο μπάσκετ με φάσεις που ξεσήκωσαν την κερκίδα.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Ροδίτης
Δεκάλεπτα: 20-18, 42-32, 59-50, 73-65
Σκορ περιόδων: 20-14, 22-18, 17-18, 14-15

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρακόπουλος): Παπανδρέου 7 (1), Παπαπέτρος, Γρύλλης 1, Κουμουνδούρος, Πέττας 27 (3), Μουμπάρακ 14 (4), Σταθόπουλος, Μακρίδης, Κουλούρης 2, Κατιάκος 13, Χριστόδουλος 2

ΑΟ Ακράτας (Βουρνάς, Ζίζηλας): Τσιακμάς 2, Αμβραζής 3, Θανόπουλος 5 (1), Γκιζογιάννης 23 (2), Γκόβας 13 (2), Μανωλόπουλος, Βεσκούκης 9, Πολυδέρας, Ονασόγλου 8, Σίνης 2, Μάλλης