Μάχη για την άνοδο στην Γ Εθνική

Πενήντα τέσσερις πρωταθλήτριες ομάδες όλης της χώρας ξεκίνησαν την διαδικασία των αγώνων μπαράζ για την άνοδό τους στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Μεταξύ αυτών στον 9ο όμιλο είχαμε τους αγώνες των δύο πρωταθλητών της Αθήνας κόντρα στους ισάριθμούς του Πειραιά. Οι ομάδες από μεγάλο λιμάνι πήραν την μεγαλύτερη μερίδα βαθμών με τέσσερις (μία νίκη και μία ισοπαλία) από αυτές της ΕΠΣΑ που θα χρειαστεί στις επόμενες τρεις αγωνιστικές να συνεχίσουν με νίκες για να μπορέσουν να τις ξεπεράσουν. Αυτή που θα συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς θα προβιβαστεί με τις υπόλοιπες τρεις να μένουν στα πρωταθλήματα της πρώτης κατηγορίας που συμμετείχαν.

Άσχημο ξεκίνημα για τον Πανερυθραϊκό

Με ήττα (1-0) ξεκίνησε τους αγώνες μπαράζ ανόδου ο Πανερυθραϊκός που έπεσε θύμα στον Πειραιά της Οδηγήτριας που σε σχέση και το ισόπαλο αποτέλεσμα της άλλης συνάντησης (Α.Ο. Χαϊδαρίου – Εθνικός 1-1) πήρε το βαθμολογικό προβάδισμα. Περισσότεροι από 800 θεατές βρέθηκαν στο γήπεδο ‘’Π. Νικολαϊδης’’ για να παρακολουθήσουν το ενδιαφέρον παιχνίδι μεταξύ των πρωταθλητών Αθήνας και Πειραιά και αποζημιώθηκαν  από το πλούσιο θέαμα. Στο 35΄η γηπεδούχος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Γιαννή ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47΄) ο συμπαίκτης του Χατζάκης βγήκε τετατέτ με τον τερματοφύλακα των Ερυθραιωτών Πήδουλα που όμως τον νίκησε αποσοβώντας δεύτερο εις βάρος τους γκολ. Δέκα λεπτά μετά η Οδηγήτρια έμεινε με ένα ποδοσφαιριστή λιγότερο μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πλάκα. Οι κόκκινοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο στο υπόλοιπο του αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να την αξιοποιήσουν καθώς στο 75΄ο Παπάζογλου και πέντε λεπτά μετά ο Αντωνιάδης δεν μπόρεσαν με πλασέ να νικήσουν τον γκολκήπερ των γηπεδούχων Γρίβα. Στο 85΄ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ο Τσίπρας αλλά ο διαιτητής κ. Σελίμος (Συνδέσμου Λακωνίας) έδειξε ‘’παίζεται’’ με το αποτέλεσμα να μένει 1-0 όπως διαμορφώθηκε με το τέρμα του πρώτο ημιχρόνου. Στο άλλο παιχνίδι ο Α.Ο. Χαϊδαρίου στην έδρα του παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εθνικό με την συνάντηση μεταξύ τους να τελειώνει ισόπαλη με σκορ 1-1.