ΑΦΙΕΡΩΜΑ SUPER LEAGUE 2022/23: Τα στατιστικά στοιχεία και οι ιστορικοί αριθμοί

Το πρωτάθλημα της Super League ετοιμάζεται να μπει πλέον στο 64ο έτος του, ξεκινώντας απ’ την περίοδο 1959/60, όταν και συγκροτήθηκε για πρώτη φορά στην ενιαία μορφή της η Α΄ Κατηγορία των ομάδων του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Παραπάνω από έξι «γεμάτες» δεκαετίες με ρεκόρ, σπουδαίες επιδόσεις και αριθμούς που καταγράφει το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) και μεταφέρει στο αφιέρωμά του για το νέο πρωτάθλημα της Super League 2022/23.

<Β>ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΩΝ 63 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

-0 νίκες και μόλις 8 ισοπαλίες σε περίοδο 34 αγωνιστικών είχε ο Εθνικός τη σεζόν 1998/99, η μοναδική ομάδα που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει έστω ένα ματς.

-1 ομάδα έχει καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία, έχοντας συγκομιδή μόλις ενός βαθμού εκτός έδρας. Το πέτυχε ο Λεβαδειακός της περιόδου 2013/14 (0-1-16).

-3 παίκτες, οι Γιώργος Καμάρας (1961/62), Αντώνης Αντωνιάδης (1973/74) και Κώστας Μήτρογλου (2013/14) κατάφεραν να σημειώσουν χατ-τρικ σε «κολλητές» αγωνιστικές.

-5 φορές έχει αναδειχθεί πρώτος σκόρερ από ομάδα της περιφέρειας. Το πέτυχαν οι: Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΟΦΗ, 1976/77, 23 γκολ), Ίμρε Μπόντα (Ολυμπιακός Βόλου, 1988/89, 20 γκολ), Εστεμπάν Σολάρι (Ξάνθη, 2013/14, 16 γκολ), Χερόνιμο Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης, 2014/15, 17 γκολ) και Τομ Φαν Βέερτ (Βόλος, 2021/22, 17 γκολ).

-8 σερί ισοπαλίες μέτρησε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ από την 7η έως τη 13η αγωνιστική της περιόδου 1983/84, ενώ στο ενδιάμεσο έδωσε και το εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο (2-2).

-8 σερί αγωνιστικές έχουν καταφέρει να «βρουν δίχτυα» μόνο τρεις ποδοσφαιριστές: Οι Γιώργος Σιδέρης (Ολυμπιακός 1964/65 και 1968/69), Κώστας Νικολαΐδης (ΑΕΚ (1967/68) και Ντέμης Νικολαΐδης (1997/98).

-9 γκολ δέχθηκε ο Ολυμπιακός στην περίοδο 2019/20, στην καλύτερη αμυντική επίδοση ελληνικής ομάδας επί ημερών Α΄ Εθνικής. Με τα playoffs, πάντως, το αμυντικό ρεκόρ του στη συγκεκριμένη σεζόν έφτασε τα 16 γκολ.

-11 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς, από τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Φωστήρα με 11-0 την περίοδο 1973/74.

-12 ποδοσφαιριστές έχουν καταφέρει να πετύχουν «πενταρέ» (5 γκολ) σε έναν αγώνα. Αναλυτικά οι 12 παίκτες είναι οι: Σάββας Τσοκαταρίδης (Δόξα-Δράμας-Φωστήρας 5-0, 1961/62), Κώστας Νεστορίδης (ΑΕΚ-Ηρακλής 5-0, 1962/63), Βασίλης Κυριακού (Αιγάλεω-Απόλλων Σμ. 2-6, 1966/67), Σάκης Κουβάς (Βύζας-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1, 1967/68), Γιώργος Δέδες (Πανιώνιος-Ολυμπιακός Λευκωσίας 8-0, 1969/70), Μιχάλης Δράκος (Ρόδος-Καβάλα 5-1, 1978/79), Δημήτρης Σεϊταρίδης (Εθνικός-Ατρόμητος 10-0, 1980/81), Θωμάς Μαύρος (ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2, 1984/85), Κριστόφ Βαζέχα (Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 5-3, 1995/96), Ντέμης Νικολαΐδης (ΑΕΚ-Καλαμάτα 6-1, 1996-97), Γκόραν Βλάοβιτς (Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 8-0, 2001/02), Μάρκους Μπεργκ (Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 6-1, 2015/16).

-13 σερί ήττες είναι το μεγαλύτερο αρνητικό σερί, το οποίο κατέγραψε η Καστοριά την περίοδο 1996/97 (13η έως 25η αγωνιστική).

-16 σερί νίκες «έγραψε» ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005/06, από την 8η έως την 23η αγωνιστική, έχοντας το σχετικό ρεκόρ επί ημερών Α΄ Εθνικής.

-17 είναι οι περισσότερες ισοπαλίες σε μία σεζόν και τις σημείωσε η Λαμία την σεζόν 2019/20, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της στα play-outs.

-30 νίκες είναι οι περισσότερες νίκες που έχει πετύχει μία ομάδα σε μία αγωνιστική περίοδο και το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1999/00 σε διοργάνωση 34 αγωνιστικών (30-2-2).

-31 ήττες είναι το απόλυτο, αρνητικό ρεκόρ σε μία αγωνιστική περίοδο, το οποίο «χρεώθηκε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69 (2 νίκες, 1 ισοπαλία, 31 ήττες), όταν είχαν «ενταχθεί» για ένα διάστημα και ομάδες από την Κύπρο στο πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής.

-43 γκολ από εκτελέσεις φάουλ κατέγραψε στην καριέρα του ο Κώστας Φρατζέσκος και με τις επτά ομάδες στις οποίες αγωνίστηκε, έχοντας το αντίστοιχο ρεκόρ κατηγορίας.

-58 αγώνες είναι το μεγαλύτερο αήττητο σερί και το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ενδιάμεσο των σεζόν 1972/73 και 1973/74.

-62 αδιάλειπτες συμμετοχές σε επίπεδο Α΄ Κατηγορίας (συμπεριλαμβανομένης και της εφετινής) έχουν μόλις τρεις ομάδες: Ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ.

-94 είναι οι περισσότεροι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μία ομάδα σε πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας Ελλάδας. Το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1972/73, αλλά με σύστημα βαθμολόγησης 3-2-1, έχοντας 27 νίκες, 6 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αναλογικά πάντως, οι 92 βαθμοί που συγκέντρωσαν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» την σεζόν 1999/00 (30 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες), με το σύστημα 3-1-0, που ισχύει και σήμερα, συνιστούν την καλύτερη επίδοση.

-102 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία σεζόν και το πέτυχε ο Ολυμπιακός την περίοδο 1973/74.

-125 γκολ παθητικό «μέτρησε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69, στη χειρότερη αμυντική επίδοση όλων των εποχών.

-1.088 λεπτά διατήρησε απαραβίαστη την εστία του ο Τάκης Οικονομόπουλος τη σεζόν 1964/65, σε ένα ακατάρριπτο ρεκόρ ως τις μέρες μας.

Οι ποδοσφαιριστές που έχουν ξεπεράσει τις 400 συμμετοχές στην ιστορία της Α΄ Εθνικής/Super League:

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ         ΟΜΑΔΕΣ                                         ΣΥΜ.