Τα πλήρη αποτελέσματα των εκλογών στην Π.Ε.Δ.Α – Η σταυροδοσία εκλεγέντων και μη

0

Την πρώτη θέση στην εκλογική διαδικασία της Π.Ε.Δ.Α κατέλαβε η προσκείμενη στην «Νέα Δημοκρατία», «Ενωμένη Αυτοδιοικητική Παράταξη» με 149 ψήφους και 13 έδρες (από τις 25 συνολικά) και σχηματίζει αυτοδύναμο Διοικητικό Συμβούλιο.

Αναλυτικά, 13 έδρες λαμβάνει η παράταξη τη ΝΔ, 4 έδρες η ανεξάρτητη κεντροαριστερή παράταξη του Γ. Ιωακειμίδη, 3 έδρες ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Άκη Κατωπόδη, 3 έδρες το ΚΙΝΑΛ με τον Σταύρο Τζουλάκη και 2 έδρες η Λαϊκή Συσπείρωση (ΚΚΕ).

Ο Γιώργος Μαρκόπουλος νέος Πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α.

Σε ότι αφορά την σταυροδοσία των υποψηφίων, στην πλειοψηφήσασα παράταξη από το αποτέλεσμα της οποίας θα προέκυπτε ο νέος Πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α., ο Δήμαρχος Δήμου Γαλατσίου, Γιώργος Μαρκόπουλος έλαβε 100 ψήφους έναντι 69 του Δημάρχου Δήμου Βάρης, Βούλας, Βουλιαγμένης, Γρηγόρη Κωνσταντέλλου και θα διατελέσει νέος πρόεδρος της Π.Ε.Δ.Α.

Αναλυτικά οι σταυροί που έλαβαν Δήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι σε κάθε παράταξη σύμφωνα με την σχετική ανακοίνωση της Π.Ε.Δ.Α: 

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ: 300
ΨΗΦΙΣΑΝΤΕΣ:   293
ΕΓΚΥΡΑ: 292
ΛΕΥΚΑ:  0
ΑΚΥΡΑ: 1

ΕΝΩΜΕΝΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ για την ανατροπή

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜΑΡΧΟΙ)

1 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 100
2 ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 69
3 ΦΩΣΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 61
4 ΜΠΟΥΡΝΟΥΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 60
5 ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 56
6 ΖΟΡΜΠΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 44
7 ΚΙΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 42
8 ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 35
9 ΤΣΙΡΜΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 35
10 ΖΟΡΜΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 30
11 ΜΠΙΝΙΣΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 29

Εκλέγονται οι  δέκα (10)  πρώτοι του παραπάνω πίνακα, ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α. Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

2 ΑΞΙΩΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 60
5 ΗΛΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 60
9 ΜΠΑΡΔΗΣ ΜΕΛΕΤΙΟΣ 55
12 ΣΩΦΡΟΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 55
7 ΞΥΡΙΔΑΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ 41
10 ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 41
6 ΚΑΣΑΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 38
13 ΤΟΥΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 33
1 ΑΛΙΓΙΖΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ (ΣΙΣΣΥ) 32
4 ΓΩΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 27
8 ΜΟΥΡΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23
3 ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ 18
11 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΕΥΘΥΜΙΟΣ 9

Εκλέγονται οι  τρεις (3)  πρώτοι του παραπάνω πίνακα, ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α. Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Διενεργήθηκε κλήρωση μεταξύ των ισοψηφησάντων κ.κ. Αξιώτη Βασιλείου και Ηλία Ιωάννη, από την οποία κατετάγη πρώτος σε σειρά εκλογής ο κ. Αξιώτης Βασίλειος.

Στη συνέχεια διενεργήθηκε κλήρωση μεταξύ των επόμενων ισοψηφησάντων κ.κ. Μπάρδη Μελετίου και Σωφρόνη Γεωργίου, από την οποία κατετάγη πρώτος σε σειρά εκλογής ο κ. Μπάρδης Μελέτιος, ο οποίος και εκλέγεται.

ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜΑΡΧΟΙ)

1 ΤΖΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 24
2 ΖΕΝΕΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 18

Εκλέγονται και οι δύο (2).

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ ΠΑΥΛΟΣ 15
2 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ 13
3 ΝΤΕΡΕΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 11
4 ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 10
5 ΚΑΡΠΕΤΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ 10
6 ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 10
7 ΜΠΕΗ ΚΑΡΑΜΠΟΤΣΟΥ ΡΩΞΑΝΗ – ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 10
8 ΔΑΟΥΛΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 9
9 ΒΟΣΣΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 7
10 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ (ΠΟΠΗ) 6
11 ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 6
12 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 6
13 ΧΡΗΣΤΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ) 4
14 ΚΑΜΑΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ 3

 Εκλέγεται  ο πρώτος (1) του παραπάνω πίνακα ως τακτικό μέλος για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α. Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ – ΡΑΠ

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜΑΡΧΟΙ)

1 ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ (ΑΚΗΣ) 26

Εκλέγεται.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΧΡΙΣΤΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ 21
2 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΝΑΣΟΣ) 18
3 ΚΑΦΑΤΣΑΚΗ – ΒΛΑΧΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ (ΤΙΝΑ) 17
4 ΑΞΕΛΟΣ ΡΗΓΑΣ 13
5 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (ΆΡΗΣ) 12
6 ΓΚΟΤΣΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 12
7 ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 12
8 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ) 11
9 ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 10
10 ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ (ΧΑΡΗΣ) 10
11 ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (ΘΕΜΗΣ) 9
12 ΑΛΕΒΥΖΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 8
13 ΘΕΟΔΟΤΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ 3

Εκλέγονται οι δύο (2) πρώτοι  του παραπάνω πίνακα ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α.

Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΝΕΑ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ

ΓΙΑ  ΤΟ  Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜΑΡΧΟΙ)

1 ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 46
2 ΚΟΝΔΥΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 28
3 ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ ΜΑΡΙΑ 27
4 ΜΑΝΙΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ 24
5 ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 15
6 ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 10

Εκλέγονται οι δύο (2) πρώτοι  του παραπάνω πίνακα ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α.

Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΚΑΡΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26
2 ΚΟΥΤΕΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 17
3 ΣΥΡΜΑ ΘΕΟΔΩΡΑ 16
4 ΙΑΤΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ 15
5 ΞΕΝΟΥ ΜΑΡΙΑ 15
6 ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ ΑΛΕΞΙΟΣ 12
7 ΚΑΡΑΜΕΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 9
8 ΔΗΜΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 5
9 ΚΕΡΑΣΙΩΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 4
10 ΣΟΦΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 4
11 ΛΕΓΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3
12 ΜΟΥΤΑΦΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3
13 ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ ΕΥΓΕΝΙΟΣ 2

Εκλέγονται οι δύο (2) πρώτοι του παραπάνω πίνακα ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α.

Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

 ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΣΤΑΜΕΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 18
2 ΣΙΜΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 14
3 ΒΟΥΡΔΟΥΜΠΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 11
4 ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 10
5 ΚΑΡΑΤΖΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ 7
6 ΛΑΜΠΡΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 7
7 ΣΕΛΕΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ 7
8 ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 6
9 ΚΑΤΗΦΕΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 6
10 ΠΑΠΟΥΤΣΙΔΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 6
11 ΣΚΟΛΑΡΙΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 6
12 ΣΟΦΙΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 6
13 ΤΣΑΤΣΟΥΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 4

 Εκλέγονται οι δύο (2)  πρώτοι του παραπάνω πίνακα, ως τακτικά μέλη για το Δ.Σ. της Π.Ε.Δ.Α.

Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΑΙΡΕΤΩΝ

 ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΖΟΥΤΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 8
2 ΚΑΡΑΒΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 8
3 ΣΥΡΑΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ 8
4 ΚΟΡΤΖΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 7
5 ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 6
6 ΜΑΓΙΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 6

Δεν εκλέγεται κανείς.

ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΕΤΡΟΣ

  ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΕΤΡΟΣ 1

 Δεν εκλέγεται.

ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ: ΚΑΠΕΡΝΑΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ Π.Ε.Δ.Α.  (ΔΗΜ. ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ)

1 ΚΑΠΕΡΝΑΝΡΟΣ   ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Δεν εκλέγεται.

Για την εκλογή Εποπτικού Συμβουλίου της Π.Ε.Δ.Α

1 ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 81
2 ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΕΤΡΟΣ 73
3 ΔΙΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 55
4 ΚΑΠΛΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 52
5 ΤΣΙΚΡΙΚΩΝΗ ΑΝΝΑ – ΜΑΡΙΑ 48
6 ΚΟΥΠΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 37
7 ΠΡΕΚΕΤΕΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 35
8 ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 30
9 ΕΜΙΡΖΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 22
10 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 10

Εκλέγονται οι πέντε (5) πρώτοι του πίνακα ως τακτικά μέλη για το Εποπτικό Συμβούλιο της Π.Ε.Δ.Α.

Όλοι οι υπόλοιποι ανακηρύσσονται ως αναπληρωματικοί, σύμφωνα με την σειρά εκλογής τους.

 

Σχολιάστε το άρθρο

Παρακαλούμε, εισάγετε το σχόλιό σας.
Παρακαλούμε, εισάγετε το όνομά σας.