ΔΗΜΟΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ: Πλήρης “οδηγός” με όλες τις υποψηφιότητες λίγο πριν ανοίξουν οι κάλπες

0

Ανάμεσα σε 105 υποψηφίους δημάρχους θα έχουν να επιλέξουν την Κυριακή 26 Μαΐου 2019 οι δημότες των 12 δήμων της ενότητας του Βόρειου τομέα και των δήμων Γαλατσίου και Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας.

Η εκπροσώπηση των γυναικών είναι αρκετά χαμηλή, καθώς συναντάμε μόλις 8 γυναίκες μεταξύ των υποψηφίων δημάρχων και μάλιστα οι δύο στον ίδιο δήμο, αυτόν της Νέας Ιωνίας.  Ρεκόρ υποψηφιοτήτων έχουμε στον δήμο Κηφισιάς όπου 14 παρατάξεις “κατεβαίνουν” στις εκλογές, αντίθετα την μικρότερη συμμετοχή την βρίσκουμε στο δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού με τέσσερις υποψηφιότητες.
Άξιο παρατήρησης είναι επίσης το γεγονός πως σε όλους τους δήμους θέτουν τον εαυτό τους στην κρίση των πολιτών οι νυν δήμαρχοι, με μοναδική εξαίρεση το Μαρούσι, όπου ο απερχόμενος δήμαρχος Γιώργος Πατούλης είναι υποψήφιος για την Περιφέρεια Αττικής.
Πάντως στην πλειοψηφία των δήμων οι υποψηφιότητες είναι 6 ή 7.
Αναλυτικά, ο προεκλογικός χάρτης της Βόρειας Αθήνας σχηματίστηκε ως εξής:

Αγία Παρασκευή
“Αγία Παρασκευή η πόλη μας” – Βασίλης Ζορμπάς
“Αγία Παρασκευή μία γενιά μπροστά” – Αλέξανδρος Μουστογιάννης
“Αλλάζουμε-Ενεργοί Πολίτες Αγίας Παρασκευής” – Γιάννης Μυλωνάκης
“Λαϊκή Συσπείρωση Αγίας Παρασκευής” – Ανδρέας Γκιζιώτης
“Νέα Αρχή για την Αγία Παρασκευή” – Γιώργος Οικονόμου
“Νίκη των Πολιτών Αγίας Παρασκευής Ανεξάρτητη Δημοτική Κίνηση” – Γιάννης Σταθόπουλος
“Φυσάει κόντρα στην Αγία Παρασκευή” – Θανάσης Ανδρίτσος

Μαρούσι
“Αριστερή Ριζοσπαστική Δημοτική Κίνηση Εκτός των τειχών” – Δημήτρης Πολυχρονιάδης
“Είμαστε Μαρούσι” – Κωνσταντίνος Ρώτας
“Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι” – Λευτέρης Μαγιάκης
“Ενωμένο Μαρούσι” Γιώργος Καραμέρος
“Λαϊκή Συσπείρωση Αμαρουσίου” – Θανάσης Φωτόπουλος
“Μαρούσι Αδέσμευτη Φωνή” – Μαίρη Διακολιού
“Μαρούσι Καθαρή Γραμμή” – Παναγιώτης (Πάνος) Βραχνός
“Μαρούσι μπορείς-Το μέλλον στα χέρια σου” – Επαμεινώνδας Γαρδέλης
“Μαρούσι Νέα Εποχή Θεόδωρος Αμπατζόγλου” – Θεόδωρος Αμπατζόγλου
“Πάθος και Λύσεις για το Μαρούσι” – Ιωάννης Νικολαράκος

Βριλήσσια
“Αντίσταση και Ανατροπή-Αντικαπιταλιστική Κίνηση Βριλησσίων” – Ορέστης Ηλίας
“Βριλήσσια – Δήμος Δημιουργίας” – Ξενοφών (Ξένος) Μανιατογιάννης
“Δράση για μία άλλη Πόλη-Κίνηση Δημοτών Βριλησσίων” – Γιάννης Τσούτσιας
“Λαϊκή Συσπείρωση Βριλησσίων” – Βασίλης Βήττος
“Νέα Πνοή για τα Βριλήσσια-Γιάννης Πισιμίσης” – Γιάννης Πισιμίσης
“Ντινόπουλος Βριλήσσια Δυνατά” Αργύρης Ντινόπουλος
“Πρόοδος στα Βριλήσσια” – Κωνσταντίνος Παπασπήλιου

Γαλάτσι
“Γαλάτσι Αυτοδιοίκηση για τον Άνθρωπο Γιώργος Μαρκόπουλος” – Γιώργος Μαρκόπουλος
“Γαλάτσι Από Κοινού” – Αγγελική Σαπουνά
“Γαλάτσι. Ζούμε Εδώ!” – Κωνσταντίνος Ζώμπος
“Γαλάτσι ο Τόπος Μου” – Σπύρος Παναγιώτου
“Γαλάτσι του Αύριο” – Ελένη Ζέρβα – Γκιουρτζιάν
“Δημοτική Κίνηση Εργατική Αντεπίθεση” – Σταύρος Σκεύος
“Λαϊκή Συσπείρωση Γαλατσίου” – Γρηγόρης Χαραλαμπίδης

Ηράκλειο Αττικής
“ΑΚΕΠ” – Παντελής Βλασσόπουλος
“Δίκτυο Πολιτών Ηρακλείου Αττικής” – Αιμιλία Τζίβα
“Ηράκλειο–Ανθρώπινη Πόλη” – Νίκος Μπάμπαλος
“Ηράκλειο Μαζί” – Γιώργος Παπαδημητρίου
“Κόκκινη Ρωγμή-Αγώνας-Ρήξη-Ανατροπή στο Ηράκλειο” – Γιώργος Ράγκος
“Λαϊκή Συσπείρωση Ηρακλείου” – Γιώργος Ζαχάρος
“ΠΝΟΗ Ηράκλειο” – Κυριάκος Κουτρούλης

Κηφισιά
“αλλάΖΩ την Πόλη μου Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Εκάλη” – Γιώργος Σκορδίλης
“Ανθρωπιά Έργα Τιμιότητα Ιστορία” – Βασίλης Βάρσος
“Βήματα μπρος” – Παναγιώτης Κανακάκης
“Γεώργιος Θωμάκος–Δύναμη Ελπίδας-Συμμαχία Πολιτών Κηφισιάς-Ν. Ερυθραίας-Εκάλης” – Γιώργος Θωμάκος
“Δημιουργία για την Κηφισιά” – Χρήστος Καλός
“Ενωτική Πρωτοβουλία Δήμου Κηφισιάς” – Κυριακή (Σάντυ) Πατρινού Ντελ Τόρο
“Επανεκκίνηση Τώρα” – Γιώργος Παπδόπουλος
“+εργαζόμαστε για την πόλη της καρδιάς μας Νίκος Χιωτάκης” – Νίκος Χιωτάκης
“Η Πόλη μου Ελεύθερη Δημοτική Παράταξη” – Εμμανουήλ Κουρμαδιάς
“Κοινωνία Παρούσα” – Αγγελική Παπάζογλου
“Λαϊκή Συσπείρωση Κηφισιάς” – Αντώνης Μήλας
“Μπροστά με Διαφάνεια” – Γιάννης Καπάτσος
“Νέα Αρχή Κηφισιάς–Νέας Ερυθραίας–Εκάλης” – Αλέξης Μακρής
“Πόλη-Δύναμη” – Γιώργος Τσούλος

Λυκόβρυση – Πεύκη
“δήμος μπροστά +” – Μάριος Γεώργιος Ψυχάλης
“Η Πόλη της Ζωής μας” – Αναστάσιος (Τάσος) Μαυρίδης
“Λαϊκή Συσπείρωση Λυκόβρυσης – Πεύκης” – Άρης Λάζαρος Κυριακίδης
“Λυκόβρυση – Πεύκη 2020” – Παναγιώτης Ιωάννου
“Πολίτες σε Δράση Λυκόβρυση Πεύκη Μαζί” – Ηλίας Κατσαρός
“Συμμαχία Πολιτών Πεύκης-Λυκόβρυσης” – Γιάννης Θεοδωρακόπουλος

Μεταμόρφωση
“Δημοτική Κίνηση Μεταμόρφωσης Πολιτεία Πολιτών” – Σάββας Νάνος
“Ελπίδα για τη Μεταμόρφωση” – Ευστράτιος Σαραούδας
“Λαϊκή Συσπείρωση Μεταμόρφωσης” – Παναγιώτης Μακρίδης
“Μαζί για τη Μεταμόρφωση” – Δημήτρης Πεπαρίδης
“Νέα Πορεία: Ενωτική Δημιουργική Ανανέωση” – Μιλτιάδης Καρπέτας
“Συμμαχία Πολιτών για τη Μεταμόρφωση” – Βασίλης Καραβάκος

Νέα Ιωνία
“Δημιουργία Αλληλεγγύη” – Παναγιώτης Μανούρης
“Δύναμη Προοπτικής” – Δέσποινα Θωμαΐδου
“Εκτός Σχεδίου – Αριστερή Ριζοσπαστική Κίνηση στη Νέα Ιωνία” – Αγγελική Βάσιλα
“Ενότητα για τη Νέα Ιωνία” – Ηρακλής Γκότσης
“Λαϊκή Συσπείρωση Νέας Ιωνίας” – Κώστας Κατιμερτζόγλου
“Νέα Ιωνία–Νέα Άποψη 21ος Αιώνας” – Νίκος Κουκουλάρης

Ν. Φιλαδέλφεια – Ν. Χαλκηδόνα
“Δύναμη Πολιτών” – Αριστείδης Βασιλόπουλος
“Η Πόλη της Καρδιάς μας – Νέα Φιλαδέλφεια-Νέα Χαλκηδόνα, Ανεξάρτητη Δημοτική Παράταξη” – Χαράλαμπος Τομπούλογλου-Λεωνιδόπουλος
“Λαϊκή Συσπείρωση Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας” – Νίκος Σερετάκης
“Νέα Φιλαδέλφεια Νέα Χαλκηδόνα Πολιτεία Πολιτών” – Γιάννης Βούρος
“Ξανά Μαζί. Ανεξάρτητη Ενωτική Κίνηση” – Παντελής Γρετζελιάς
“Πόλης Ενότητα Συνεργασία-Σύνθεση-Προοπτική” – Αναστάσιος (Τάσος) Κωνσταντινίδης
“Τώρα Ανεξάρτητη Δημοτική Παράταξη” – Χρήστος Κοπελούσος

Παπάγος – Χολαργός
“Για την Πόλη που μας αξίζει Κώστας Τίγκας” – Κώστας Τίγκας
“Δίκτυο Πολιτών Χολαργού–Παπάγου” – Περικλής Ζήκας
“Λαϊκή Συσπείρωση Παπάγου-Χολαργού” – Αντώνης Ρεκλείτης
“Μαζί για την Πόλη μας Παπάγου-Χολαργού” – Ηλίας Αποστολόπουλος
“Με τον Νικήτα” – Νικήτας Κανάκης
“συν.πόλις Παπάγος-Χολαργός” – Δημήτρης Τούτουζας

Πεντέλη
“Δημοτική Συμμαχία” – Δημήτρης Στεργίου
“Λαϊκή Συσπείρωση Πεντέλης””- Σπύρος Κωνσταντάς
“Μπροστά Μαζί” – Λευτέρης Κοντουλάκος
“Νέοι Άνθρωποι – Νέα Αρχή” – Αντώνης Φειδοπιάστης
“Πεντέλη 2020 Πράσινη Έξυπνη Δημοκρατική Πόλη” – Άγγελός Παλαιοδήμος
“ΠΕΝΤΕΛΗΘΕΝ” – Γιώργος Κατσικογιάννης
“Συμπολιτεία-Μελίσσια-Νέα Πεντέλη-Πεντέλη” – Δήμητρα Κεχαγιά

Φιλοθέη – Ψυχικό
“Ενωμένη Δημαρχία Πολιτών” – Νίκος Κανελλάκης
“Λαϊκή Συσπείρωση Φιλοθέης Ψυχικού” – Γιάννης Καβαλάρης
“Προάστιο Πρότυπο” – Δημήτρης Γαλάνης
“Συμμαχία Πολιτών” – Παντελής Ξυριδάκης

Χαλάνδρι
“Αντίσταση με τους Πολίτες του Χαλανδρίου” – Συμεών (Σίμος) Ρούσσος
“Λαϊκή Συσπείρωση Χαλανδρίου” – Κονδυλία (Λούλα) Καρατζά
“Μένω στο Χαλάνδρι” – Νίκος Πράσσος
“Μπορούμε όλου μαζί για το Χαλάνδρι Γιάννης Λαδόπουλος” – Γιάννης Λαδόπουλος
“Χαλάνδρι – Αλλάζουμε Πορεία” – Άγγελος Νταβίας
“Χαλάνδρι Απόφαση Ευθύνης” – Παναγιώτης Βάσιος
“Χαλάνδρι Ενάντια Πρωτοβουλία Πολιτών” – Σωτήρης Λαπιέρης
“Χαλάνδρι Ορίζοντας 2023” – Εμμανουήλ (Μάνος) Κρανίδης
“Χαλάνδρι Πόλη για να ζεις” – Γιώργος Θωμάς
“Χαλάνδρι σε Δράση” – Γιώργος Κουράσης
“Χαλάνδρι Φιλική Πόλη” – Στάθης Ανδρεόπουλος

Σχολιάστε το άρθρο

Παρακαλούμε, εισάγετε το σχόλιό σας.
Παρακαλούμε, εισάγετε το όνομά σας.