Ξανά στην κορυφή ο Πανερυθραϊκός – Η “ακτινογραφία” της Elite League

Εντυπωσιακή είναι η παρουσία της Βόρειας Αθήνας στο δεύτερο τη τάξει εθνικό πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών.

Συγκεκριμένα, ο Πανερυθραϊκός ξαναπάτησε κορυφή στην Elite Basket μετά την εμφατική νίκη του επί του Παπάγου στη 14η αγωνιστική, ενώ Μαρούσι και Ψυχικό συνέχισαν επίσης με νίκες στο πρωτάθλημα. Οι τέσσερις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών συμπληρώνουν την πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Πανερυθραϊκός έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού με τον Παπάγου ποιος είναι το «αφεντικό» του αγώνα, κι αν η διαφορά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα κρατήθηκε στους 8 πόντους, στην τρίτη περίοδο ανέβηκε στους 17 για να φθάσει στο τέλος της τέταρτης περιόδου στους 23 πόντους (τελικό σκορ 108-82).

Το ασθενές προβάδισμα των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν προάγγελος των όσων θα ακολουθούσαν στην αναμέτρηση μεταξύ Τρίτωνα και Αμαρουσίου, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού χέρι-χέρι. Ωστόσο, οι Μαρουσιώτες έδειξαν να έχουν καθαρότερο μυαλό στην τελευταία περίοδο, φθάνοντας στην τελική νίκη με σκορ 78-72.

Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα, το Ψυχικό «έσπασε» με τον καλύτερο τρόπο την κακοδαιμονία τους νικώντας καθαρά τον Ηρακλή με σκορ 73-64, κερδίζοντας έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.