Ιωνικός ΑΣ Ν. Φιλαδέλφειας: Μεγάλη νίκη στην παράταση και μόνος δεύτερος!

Ντερμπάρα με τα όλα της στην Κάτω Αχαγιά, με μεγάλο νικητή τον Ιωνικό ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας ο οποίος επικράτησε του ΑΟ Αχαγιά 82 στη παράταση με 86-87 και σε συνδυασμό με την ήττα της ΝΕ Μεγαρίδας στη Νίκαια, είναι μόνος δεύτερος στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας και αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες για άνοδο στη Β’ Εθνική κατηγορία.
Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του coach Σορώτου να κερδίζει στα σημεία σε ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ και πολλά συναισθήματα από τις δύο ομάδες.
Πλουραλισμός στην επίθεση τις δύο πρώτες περιόδους με το ημίχρονο να λήγει 43-44 υπέρ των γηπεδούχων. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επιθετικά για την Αχαγιά με τους παίκτες της να σημειώνουν 3 τρίποντα, αντίθετα με τον Ιωνικό ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, τους 4 με βολές. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες μας βρήκανε λύσεις, και τελικά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Μουμπάρακ στη τελευταία επίθεση, με το παιχνίδι να πηγαίνει στη παράταση!
Στην παράταση η μπάλα πήγε στη ρακέτα, με Κατιάκο και Παπαπέτρο να βάζουν από 4 καλάθια ο καθένας και τη νίκη να τη δίνει ο Πέττας στο τέλος!
Κερασάκι στη τούρτα η ήττα της ΝΕ Μεγαρίδας στη Νίκαια, με αποτέλεσμα η ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας να είναι μόνη δεύτερη!
Μουμπάρακ 24 πόντους (4 τρίποντα), Κατιάκος 17, Πέττας 16 (1 τρίποντο), Παπανδρέου 11 (3 τρίποντα) και Κουμουνδούρος 11 (1 τρίποντο). Πολυφωνία στην επίθεση και ομαδικό παιχνίδι και πάλι σκορ πάνω από 70 πόντους!

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Ντάνος
Δεκάλεπτα: 21-23, 43-44, 57-54, 77-77 (κ.α.), 86-87 (παρ.)
Σκορ περιόδων: 21-23, 22-21, 13-10, 21-23 (κ.α.), 9-10 (παρ.)

ΑΟ Αχαγιά 82 (Σαράντης): Αναστασόπουλος 3(1), Βουρνάς 6, Αζαρίας, Κωνσταντινόπουλος, Νικολάου 12, Οικονομόπουλος 6, Κάλλης 14(2), Τσάμης 41(4), Δ. Λυμπέρης, Μακρής 4
Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Σορώτος, Καλιώρας): Παπανδρέου 11(3), Παπαπέτρος 6, Μαλτέζος 2, Κουμουνδούρος 11(1), Πέττας 16(1), Μουμπάρακ 24(4), Κατιάκος 17